A választás és népszavazás egyes jogi-igazgatási összefüggései – konferencia-beszámoló
A választás és népszavazás egyes jogi-igazgatási összefüggései címmel nagyszabású online konferenciát tartott a KRE ÁJK Lőrincz Lajos Közjogi Kutatóműhelye 2022. január 19-én. A rendezvényen 18 előadás hangzott el az NVB és az NVI jogalkalmazói és a hazai közjogtudomány legnevesebb képviselői előadásában.
A Kutatóműhely továbbra is elkötelezett az aktuális kérdések, kortárs problémák felvetésében és minden lényeges álláspontot bevonó megvitatásában.
III. Nemzetközi Hitvalló Szent Maximosz Műhelykonferencia
A KRE BTK Szabadbölcsészet Tanszék és a Belgrádi Egyetem Filozófia és Társadalomtudományi Intézete műhelykonferenciát tartott február 3-4-én Zoomon keresztül, melyet a Hitvalló Szent Maximosz Capita de caritate című művének szentelt. A konferencia fővédnöke Ft. Balog Zoltán püspök, a Magyarországi Református Egyházi Zsinatának lelkészi elnöke volt, aki köszöntőbeszédet is tartott a résztvevőknek.
A kétnapos konferencia immár a harmadik azon rendezvénysorozatban, melyet a két egyetem a nagy bizánci teológus örökségének szentel. Jelen konferencia fókuszpontjában a Hitvalló Maximosz egyik legmélyebb és legnagyobb hatású műve – Fejezetek a szeretetről - állt.
A Hitvalló Szent Maximosz Műhelykonferencia részét képezi a KRE BTK Szabadbölcsészet Tanszék és a Belgrádi Egyetem Filozófia és Társadalomtudományi Intézete hosszútávú együttműködési stratégiájának.
15th Biennial HUSSE Conference – konferencia-beszámoló
A Magyar Anglisztikai Társaság (HUSSE) és a KRE Anglisztika Intézete január 27–29. között rendezte meg az online térben a 15th Biennial HUSSE Conference-t, amelyen több mint kétszász résztvevő tartott angol nyelvű előadást az anglisztika minden területéről, mint például irodalom, kultúra, történelem, film, média, nyelv- és fordítástudomány.
Az online eseményen hat plenáris előadást is meghallgathattak az érdeklődők: Nádasdy Ádám (ELTE), Kállay Katalin (KRE), Andor József (SZTE) és Pikli Natália (ELTE) mellett előadást tartott Peter Sherwood (University of North Carolina at Chapel Hill) és Andreas H Jucker (University of Zurich), az Európai Anglisztikai Társaság (ESSE) elnöke is.
Távolléti oktatás, támogató jelenlét – közös szakmai napot rendezett a KRE PK és a BBTE
A KRE Pedagógiai Karának Hittanoktató- és Kántorképző Intézete, valamint a Babeş–Bolyai Tudományegyetem Református Tanárképző és Zeneművészeti Kara együttműködésében Távolléti oktatás, támogató jelenlét címmel online szakmai napot szerveztett hittanoktatóknak, vallástanároknak, lelkipásztoroknak, valamint gyülekezeti tagoknak 2022. január 28-án.
A szakmai nap által kiemelt cél a hittanoktatók, vallástanárok, lelkipásztorok, szolgálattevők gyakorlati eszköztárának gazdagítása a járványhelyzethez kapcsolódóan megváltozott körülmények között.
Dr. Gorbai Gabriella és Lehoczky Mária Magdolna mesteroktató A szervező intézmények gyakorlati képzési rendjének bemutatása címmel tartott előadást.
Fehér Ágota tanársegéd előadásának címe Távolléti oktatás – támogató jelenlét a lélektan üzenetei nyomán, a kérdőíves válaszok összegzése volt.
Az online szakmai napról részletes beszámolót közölt a reformatus.ro, melyet ide kattintva olvashatnak el.
Műhelykonferenciát rendezett a BTK Latin-Amerika Kutatócsoportja
A KRE BTK Latin-Amerika Kutatócsoportja a Vallás és kultúra Latin-Amerikában elnevezésű támogatott egyetemi projekt keretében 2022. január 28-án Egyházak, vallások és kultúrák Latin-Amerikában a prekolumbián kortól a XXI. századig címmel online műhelykonferenciát tartott.
A kutatócsoport tagjain kívül más hazai műhelyek képviselői (Pécsi Tudományegyetem, Szegedi Tudományegyetem, Nemzeti Közszolgálati Egyetem) is részt vettek a konferencia előkészítésében, ami nagyban hozzájárul a KRE Latin-Amerika Kutatócsoportjának szakmai integrálásához, a további együttműködések megvalósításához. Külön öröm, hogy több tehetséges doktorandusz hallgató is előadási lehetőséget kapott a műhelykonferencia keretében, ezzel is megalapozva az iskolateremtés szándékát.
XXV. Simonyi Zsigmond Kárpát-medencei helyesírási verseny
Az idei tanévben tovább nőtt az érdeklődés a magyar nyelvet beszélők Kárpát-medencei közösségét erősítő rendezvényre. 1184 magyarországi és határon túli iskolából 22 300 diák jelentkezett a XXV. Simonyi Zsigmond Kárpát-medencei helyesírási versenyre, amelyet új szakmai szervezőként immár második alkalommal rendez a Pedagógiai Kar, együttműködve a Magyar Nyelvtudományi Társasággal.
A három fordulóból álló verseny karunkhoz kötődő különlegessége az, hogy a digitális térben mérik össze tudásukat az 5–8. évfolyamos diákok. Ez azt jelenti, hogy a rendezvény alapvető célkitűzései – az anyanyelv iránti szeretet erősítése, értékeinek megőrzése, valamint a tehetséggondozás – változatlanok, ugyanakkor a digitális tér interaktív feladatai újabb kompetenciákat, új gondolkodásmódot várnak el a versenyzőktől.
A verseny májusi döntőjéig továbbképzés keretében előadássorozatot, illetve a döntőben konferencia keretében szakmai programot biztosít a PK a tanároknak, bővítve ezzel is a szakmai és közösségformáló találkozások körét.
Bővebb információk: https://simonyi.kre.hu/
A verseny megrendezését a Nemzeti Tehetség Program NTP-TMV-M-21-B-0031 és NTP-TMV-21-0091 azonosítószámú pályázatainak keretében a Miniszterelnökség támogatja.
MNB Horizontális Program Versenypályázat
Az Egyetemi Bíráló Bizottság megosztott első helyezésben részesítette Paluch Adriánt, illetve megosztott második helyezésben részesítette Oláh Georginát és Serfőző Márkot, a KRE ÁJK Gazdaság- és Vezetéstudományi Intézete hallgatóit az MNB által támogatott Horizontális Program Versenypályázaton nyújtott teljesítményükért.
Különös büszkeségre ad okot, hogy az öt pályázó közül három hallgató a Gazdaság- és Vezetéstudományi Intézet tehetséggondozási programjából került ki.
ÁJK-s hallgatókat díjazott a JÖSz Intézet
Bíró Vivien Enikő és Giovannini Máté, a KRE ÁJK ötödéves hallgatói elnyerték a Joghallgatók Önképző Szervezete (JÖSz) által meghirdetett Szladits Károly Ösztöndíjat, mely díjazásban csupán négy pályázó joghallgató részesült.
Az Ösztöndíjprogram keretében a magyar magánjog valamely területére vonatkozó, olyan tudományos kutató- és alkotómunka részesülhet támogatásban, amely a hazai jogalkotás, illetve jogalkalmazás fejlődéséhez érdemben hozzájárulhat.
Online nyílt napot rendezett az ÁJK
2022. január 25-én délelőtt nyílt napot tartott a KRE Állam- és Jogtudományi Kara. Az online rendezvénynek folyamatosan több mint 100 érdeklődője volt, akik a képzésekről, a felvételi eljárásról és a károlis hallgatók életéről szóló előadásokat hallgathatták meg.
Prof. Dr. Miskolczi-Bodnár Péter dékán köszöntőjét és a kar általános bemutatását követően Dr. habil. Homicskó Árpád Olivér nemzetközi és tudományos dékánhelyettes a nemzetközi kapcsolatokról, a tehetséggondozásról, az ösztöndíj-lehetőségekről, valamint az egyetem református szellemiségéről beszélt az érdeklődőknek. Dr. habil. Szuchy Róbert oktatási és tanulmányi dékánhelyettes az osztatlan jogászképzésről és az egyetem elvégzése utáni lehetőségekről tartott tájékoztatót.
Vas Mária, a Tanulmányi Osztály vezetője részletesen ismertette a felvételi eljárást, a jelentkezés feltételeit, körülményeit és a képzéseket. Ezt követően néhány oktató rövid előadásban mutatta be saját szakterületét: Prof. Dr. Domokos Andrea (jogászképzés-bűnügyi tudományok); Dr. habil. Birher Nándor (jogtörténet, jogelmélet, egyházjog); Dr. Miklósné Dr. Zakar Andrea (nemzetközi tanulmányok alapképzési szak); Dr. habil. Kovács Róbert (emberi erőforrások alapképzési szak); Dr. habil. Pónusz Mónika (gazdálkodási és menedzsment alapképzési szak); Prof. Dr. Boóc Ádám (jogi felsőoktatási szakképzés). Végül Oláh Georgina, a kereskedelem és marketing felsőoktatási szakképzésben részt vevő hallgatónk mutatta be az általa választott és hallgatott szakot.
A nyílt nap a Bocskai István Szakkollégium és a Hallgatói Önkormányzat bemutatkozásával zárult, ahol az érdeklődők megismerhették a két szervezet munkáját, a taggá válás előnyeit, a tudományos és demonstrátori tevékenységek lehetőségeit és a különböző szabadidős tevékenységeket.
Jelenléti nyílt napot rendezett a BTK
A Bölcsészet- és Társadalomtudományi Kar 2022-ben nagy érdeklődés mellett mind a 4 alkalommal személyes jelenléttel tartotta meg nyílt napjait. 2022-ben a korábbi évekhez képest megújították a nyílt napok lebonyolítási rendszerét, mozgalmasabb, interaktívabb formában kaptak tájékoztatást az érdeklődő diákok és szüleik.
A korábbi évek visszajelzéseit figyelembe véve a BA-s nyílt napon egymást követően több szakos tájékoztatót is tartottak, így azok az érdeklődők, akik több szak iránt is érdeklődtek, minden információhoz hozzájuthattak. A nyílt napon külön standdal képviseltette magát a Benda Kálmán Szakkollégium is. A Tanulmányi Osztály a központi tájékoztatót követően folyamatosan jelen volt a nyílt napon, így az érdeklődők bátran kérdezhettek, többek közt a pontszámítás módjairól, bemeneti követelményekről, feltöltendő iratokról, dokumentumokról. A nyílt nap helyszínén, a Károlyi-Csekonics-palota aulájában egy kisebb „Educatio Kiállítást” is tartottak, ahol a Hallgatói Önkormányzat minden szak esetében képviseltette magát, így az érdeklődők első kézből hallhattak információkat az egyetemi élet szépségeiről és nehézségeiről, a kollégiumokról és természetesen saját szakjaikról.
A Karrieriroda a Hogyan tovább? - Csoportos játék a pályaválasztással kapcsolatban felmerülő gondolatokról, kérdésekről játékos beszélgetéssel készült. Aki az egyetemi előadások hangulatába akart belekóstolni, az online bekapcsolódhatott a Magyar Nyelv-, Irodalom- és Kultúratudományi Intézet oktatói által tartott interaktív online nyílt órákba.
A nyílt napokat megelőzően a kari honlap nyílt napos felületét teljesen átalakították, ezzel azt szerették volna elérni, hogy a képzések iránt érdeklődők maximum 2 kattintással elérjék a szükséges információkat.
Új, képzéseket népszerűsítő filmeket készített a Társadalom- és Kommunikációtudományi Intézet
Egyetemünk Bölcsészet- és Társadalomtudományi Karán található Társadalom- és Kommunikációtudományi Intézet, ahol magas színvonalon biztosított a korszerű képzés minden digitális eszközigénye. A Média Műhely/Tanstúdió munkatársai és tanítványai sokféle videóalkotást hoznak létre minden évben.
Legutóbb a kommunikáció- és médiatudomány, valamint a szociológia BA és MA, illetve a társadalmi-viselkedéselemzés MA szakok volt hallgatói összegezték tapasztalataikat a Károlin folyó oktatásról és arról, hogy megszerzett tudásukat miként hasznosítják munkahelyükön.
Az alábbi képzésnevekre kattintva elérhető az intézet négy PR filmje NÁLUNK VÉGEZTEK címmel:
Kommunikáció- és médiatudomány BA
Kommunikáció- és médiatudomány MA
Szociológia BA
Szociológia és Társadalmi-viselkedéselemzés MA
(4 PR filmünk egy lejátszási listában ide kattintva érhető el.)
Jelest kapott hallgatói vizsgafilmjeink az alábbi lejátszási listában tekinthetők meg.
Bemutatkozott Művészettörténet Tanszékünk a Duna TV műsorában
A Művészettörténet Tanszék 2015-ben jött létre a Művészettudományi és Szabadbölcsészeti Intézet keretein belül. A tanszék által gondozott művészettörténet mesterképzés a szabadbölcsészet alapszak művészettörténeti szakirányára épül. 2017 óta Dr. Jékely Zsombor egyetemi docens vezeti a tanszéket, aki a Lét-Ige protestáns magazin február 6-i adásában beszélt a Művészettörténet Tanszék létrejöttéről, a művészettörténet mesterképzés céljáról és a Károlin elvégezhető képzés előnyeiről. A műsorrészletet ide kattintva tekinthetik meg.
Felvételi a Pedagógiai Karon
A Pedagógiai Kar idén is igyekszik minden lehetőséget megragadni a továbbtanulók, a leendő hallgatók megszólítására.
A kar oktatói részt vettek Mezőtúron és Sárospatakon is a helyi pályaorientációs napon, ahol részletes tájékoztatást nyújtottak egyetemünkről az érdeklődők számára.
A kar ismét készített egy videófilmet, melyen az aktuális felvételi tudnivalókat osztották meg az érdeklődőkkel, emellett a nézők bepillantást nyerhettek a kar mindennapjaiba is. A videó az online nyílt napokon került bemutatásra, mely az egyetemi YouTube-csatornán is elérhető. A videót már több mint 270-en megtekintették.
A fentieken túl a Pedagógiai Kar felkészítő kurzust hirdetett a felvételizők számára ének-zenéből, amely a pedagógusképzésben előírt alkalmassági vizsga egyik jelentős területe.