Amennyiben nem olvasható, vagy hibásan jelenik meg a hírlevél, kérjük kattintson ide! |
|
---|
KRE 2022. szeptemberi munkavállalói hírlevél | hirlevel@kre.hu |
|
---|
Tisztelt Kollégák!
Ezúton küldjük szeptemberi hírlevelünket. Amennyiben a levelező rendszerük nem jeleníti meg a hírlevél képi elemeit, kérjük, kattintsanak a fejléc feletti szövegre. Amennyiben a jövőben a @kre-s e-mail címén kívül is értesülni szeretne Egyetemünk híreiről és szeretné megkapni hírlevelünket másik (privát) postafiókjába is, akkor az alábbi linken adja meg nevét és e-mail elérhetőségét, így feliratkozhat a havonta kiküldésre kerülő, egyetemi Munkavállalói Hírlevélre. (Figyelem! A megadott adatok titkosak, a kitöltést követően csak a szerkesztők láthatják, azokat harmadik félnek nem adják tovább!)
|
|
---|
EGYETEMI HÍREK |
|
Megkezdődött a 2022/2023. tanév egyetemünkön
Szeptember 5-én, a központi tanévnyitó ünnepséggel nyitotta meg egyetemünk a 2022/2023. tanévet. A Kálvin téri református templomban megtartott tanévnyitó istentiszteleten Gér András zsinati tanácsos hirdette Isten igéjét, Prof. Dr. Trócsányi László rektor pedig ünnepi köszöntőjével nyitotta meg az új tanévet. Az ünnepségen Dr. Hankó Balázs, a Kulturális és Innovációs Minisztérium felsőoktatásért felelős helyettes államtitkára is beszédet mondott. A tanévnyitó rendezvényen az elsőéves hallgatók hagyományos, ünnepi fogadalomtétele is elhangzott. Az ünnepség után került sor a Károli Gáspár Református Egyetem és a Református Pedagógiai Intézet közötti szakmai együttműködési megállapodás aláírására a Károlyi-Csekonics-palotában. A két intézmény között régóta fennálló szakmai kapcsolatot most írásban is megerősítette a két fél: egyetemünk részéről Prof. Dr. Trócsányi László rektor és Dr. Szontagh Pál Iván, a Református Pedagógiai Intézet igazgatója írta alá a megállapodást. A tanévnyitó ünnepségről bővebben itt olvashatnak.
|
|
A Károli Egyetem Napja
Első alkalommal tartotta intézményünk az Egyetem Napja rendezvényt az újonnan átadott Ráday Ház dísztermében, az újranyitás megünneplésére szerveződött Ráday-napok keretében október elsején. Az ünnepség alkalmával a Károli Gáspár Református Egyetem munkatársainak kitüntetései, az egyetem díszpolgára címek, továbbá az egyetem Támogatói Díjak kerültek átadásra. A Károli Gáspár Református Egyetem díszpolgári címét idén Dr. Szentgyörgyvölgyi Péter jogász, az Állam- és Jogtudományi Kar korábbi megbízott dékánja, Szilágyi Áron háromszoros olimpiai-, világ- és Európa-bajnok magyar kardvívó, intézményünk pszichológia szakon végzett alumni hallgatója és Dr. Gór-Nagy Miklós világbajnok magyar vízilabdázó, közgazdász, külgazdasági attasé, egyetemünk jogász szakon végzett hallgatója vehette át. A rendezvényről és intézményünk kitüntetett munkavállalóiról bővebben ide kattintva olvashatnak.
|
|
Egyházi fenntartású intézmények vezetőinek találkozója egyetemünkön
Prof. Dr. Trócsányi László rektor kezdeményezésére szeptember 19-én az egyházi egyetemek és főiskolák rektorai látogattak a Károlyi-Csekonics-palotába. Az egyeztetésen Prof. Dr. Trócsányi László rektor meghívására Csák János kulturális és innovációs miniszter, Dr. Hankó Balázs felsőoktatásért felelős helyettes államtitkár és Dr. György László gazdaságstratégiáért és szabályozásért felelős államtitkár találkozott a meghívott 15 egyházi felsőoktatási intézmény vezetőjével, köztük intézményünk képviselőivel is. Az egyeztetésen Csák János miniszter a szakmai tájékoztatás megtartása után a meghívott vendégekkel egy kerekasztal-beszélgetés formájában az egyházi fenntartású intézmények jelenéről és jövőjéről is egyeztetett. A találkozóról részletesen ide kattintva olvashatnak.
|
|
Tóth Károly emlékkonferencia
Szeptember 20-án tartotta egyetemünk az Állam- és Jogtudományi Kar alapító dékánjának tiszteletére rendezett Tóth Károly emlékkonferenciát a Károlyi-Csekonics-palotában. A konferenciát Prof. Dr. Trócsányi László rektor nyitotta meg, a rendezvényt Prof. Dr. Domokos Andrea intézetvezető egyetemi tanár moderálta. Az eseményen szakmai előadások keretében emlékeztek meg a tavaly elhunyt jogtudósról. Egyetemünk oktatói közül Prof. Dr. Rixer Ádám A részvételi demokrácia felé tett lépés - civil részvétel a javaslattevő, véleményező és koordinatív szervekben címmel és Prof. Dr. Homicskó Árpád A Szociális jogok Alaptörvényi rendelkezései és ennek törvényi alapjai Magyarországon című előadással tisztelgett Dr. Tóth Károly emléke előtt. A konferenciáról részletesen ide kattintva olvashatnak.
|
|
Egyetemi tanári kinevezések
Egyetemi tanári kinevezést vett át intézményünk négy oktatója Novák Katalin köztársasági elnöktől szeptember 14-én a Sándor-palotában. Csák János kultúráért és innovációért felelős miniszter javaslatára Novák Katalin köztársasági elnök 2022. szeptember elsejével egyetemi tanárrá nevezte ki intézményünk négy oktatóját:
- Dr. habil. Homicskó Árpád Olivért, a Munkajogi és Szociális Jogi Tanszék tanszékvezető-helyettes egyetemi docensét, az Állam- és Jogtudományi Kar dékánhelyettesét, - Dr. habil. Kecskés Andrást, a Gazdaság- és Vezetéstudományi Intézet egyetemi docensét, - Dr. habil. Szuchy Róbert oktatási rektorhelyettest, a Kereskedelmi Jogi és Pénzügyi Jogi Tanszék tanszékvezető-helyettes egyetemi docensét és - Dr. habil. Udvary Sándort, a Polgári Eljárásjogi Tanszék tanszékvezetőjét.
|
|
Prof. Dr. Bagdy Emőke volt a szeptemberi Károli Szabadegyetem vendége
Szeptember 28-án teltházas közönség fogadta Prof. Dr. Bagdy Emőke professzor asszonyt a Károli Szabadegyetem soron következő rendezvényén. A Korszellem és pszichológus hivatás című témában elhangzott pódiumbeszélgetés során Professzor asszony kérdezőtársa pályatársa, korábbi tanártársa, Dr. F. Földi Rita klinikai szakpszichológus, neuropszichológus, intézményünk Fejlődés és Neveléslélektani Tanszékének tanszékvezető egyetemi docense volt. Az est folyamán a beszélgetés fókusza Professzor asszony szakmai munkásságának egyik legfontosabbnak tartott témája, a hivatás-személyiség és a pályaszocializáció köré csoportosult. Professzor asszony megfogalmazása szerint a hivatás-személyiség megértése a segítő szakmák területén elsődleges fontosságú, hiszen a szakmai tudás a személyiségbe ágyazva érvényesül a maga teljességében a gyakorlatban. A Károli Szabadegyetemről bővebben ide kattintva olvashatnak.
|
|
Vezetői konferenciát tartott intézményünk
2022. szeptember 23-24-én tartotta vezetői konferenciáját intézményünk Balatonszemesen. A kétnapos rendezvényt Prof. Dr. Trócsányi László rektor nyitotta meg, aki beszédében elmondta, hogy a konferenciát a közös gondolkodás jegyében az egyetem életét érintő legfontosabb stratégiai kérdések megvitatására, szakmai beszélgetések fórumaként kezdeményezte. A konferencián az egyetem gazdasági helyzete, egy új teljesítmény-értékelési rendszer tervezett bevezetése, illetve a kari stratégiák ismertetése mellett a felvételi rendszer tervezett átalakításának egyes pontjairól is szó esett. A részletes beszámoló ide kattintva olvasható.
|
|
Bronzéremmel térhettek haza sárkányhajósaink a Dunai Regattáról
Hetedik alkalommal rendezték meg a Dunai Regattát október elsején, ahol idén, első alkalommal egyetemünk is elindult a sárkányhajós futamban, és az előkelő harmadik helyet szerezte meg. Az egyetemi csapatok 15-20 fős legénységgel szálltak vízre, egyetemünk csapatát Hevér Adél, Kardos Dorina, Heilman Viktória, Kuli Réka, Szabó Csenge, Merkouris Mirella, Popelka Liliána, Gregor Sára, Gál Péter, Kemény Miklós, Máté Miklós, Endrédi Tamás, Bujdosó Gergő, Dorozsmai Gábor, Sárfalvi Péter és Csókás Henrietta alkották. A sárkányhajó dobosa Trócsányi Hanna volt. A Dunai Regattáról készült képes beszámoló ide kattintva olvasható.
|
|
Elkezdődött az oktatás a Károli Junior Akadémián
Több mint 80 középiskolás részvételével indult el az oktatás a Károli Junior Akadémia négynapos alapismereti képzésének első napján, szeptember 23-án a Károlyi-Csekonics-palotában. A legtöbb diák református gimnáziumból érkezett az ország különböző részeiről. A képzést Dr. Jankó-Badó Andrea igazgató nyitotta meg. A Károli Junior Akadémia küldetésének tekinti, hogy a középiskolásokat támogassa a tudatos pályaválasztásban. Az alapismereti kurzusok lehetőséget biztosítanak arra, hogy a diákok négy napig kipróbálják, milyen egyetemistának lenni, ezáltal könnyebben hozhatnak majd döntést a jövőjükről az egyetemi jelentkezéskor. A Károli Junior Akadémia nyitónapjáról bővebben ide kattintva olvashatnak.
|
|
Évnyitó a tehetséggondozás jegyében – elindult a KIDA
Szeptember 14-15-én kétnapos tanévnyitóval indult el egyetemünk legújabb szervezeti egysége, a Károli Interdiszciplináris Akadémia (KIDA). A többlépcsős, nyáron lezajlott felvételi eljárás keretében összesen 40 károlis hallgató – köztük bölcsészek, jogászok, teológusok, nemzetközi kapcsolatok szakos hallgató – nyert felvétel a Prof. Dr. Trócsányi László rektor által kezdeményezett elitképzési intézménybe. Az évnyitóról bővebben itt olvashatnak.
|
|
Nagy érdeklődés övezte a II. Magyar Jogi Könyvszalon rendezvényt
A nagy sikerre való tekintettel immár második alkalommal rendezte meg a Magyar Jogász Egylet és az Alkotmánybíróság a Magyar Jogi Könyvszalont 2022. szeptember 17-én – a Károli Gáspár Református Egyetemmel kötött együttműködési megállapodásnak köszönhetően – az impozáns Károlyi-Csekonics-palotában. A csodálatos helyszínen kedvezményes könyvvásár, exkluzív dedikálási lehetőségek, híres jogászok, színvonalas szakmai programok és díjátadók is várták az érdeklődőket. A rendezvényt Prof. Dr. Trócsányi László rektor nyitotta meg, köszöntőt mondott Dr. Sulyok Tamás, az Alkotmánybíróság elnöke. A rendezvényről bővebben ide kattintva olvashatnak részletes beszámolót.
|
|
|
KITÜNTETÉSEK, DÍJAK
|
|
Szakály Sándor kapta az idei Szent István-díjat
Huszadik alkalommal adták át Esztergomban a Bihari Antal, a Körzeti Televízió tulajdonos-vezetője által alapított elismerést, melyet idén Prof. Dr. Szakály Sándor, egyetemünk Történettudományi Intézetének professzora vehetett át. Az elismerésben azon tudósok, intézményvezetők, művészek, sportolók részesülhetnek, akik az összmagyarság érdekében kiemelkedő jelentőségű tevékenységet végeztek. „A haza iránti hűségnek és odaadásnak egy jellemző mozdulata volt Szakály Sándor részéről a Veritas Történetkutató Intézet megszervezése és működtetése, mert ez az az intézmény, amelyik egyértelműen sűrítve kifejezi azt, hogy az igazság hirdetése nemzeterősítő erő” – méltatta Professzor úr tevékenységét Boross Péter volt miniszterelnök.
|
|
Állami kitüntetések nemzeti ünnepünk alkalmából
Nemzeti ünnepünk alkalmából állami kitüntetéseket adott át Csák János kultúráért és innovációért felelős miniszter és Vitályos Eszter miniszterhelyettes, a tárca parlamenti államtitkára augusztus 19-én Budapesten, a Pesti Vigadóban. Az Állam- és Jogtudományi Kar két oktatója részesült elismerésben: Magyar Érdemrend Tisztikereszt (polgári tagozat) kitüntetésben részesült Prof. Dr. Jakab Éva, az Állam- és Jogtudományi Doktori Iskola vezetője. Magyar Érdemrend Lovagkereszt (polgári tagozat) kitüntetést vehetett át Prof. Dr. Tóth J. Zoltán, a Jogtörténeti, Jogelméleti és Egyházjogi Tanszék egyetemi tanára. A kitüntetésről bővebben ide kattintva olvashatnak.
|
|
Szakály Sándor a Prima Primissima díj 2022-es jelöltjei között
A Prima Primissima díj célja évről évre, hogy támogassa az egyedi teljesítményt nyújtó tudósokat, kutatókat, oktatókat, alkotókat, művészeket, újságírókat és sportolókat Magyarországon és a határon túl. A Prima Primissima díj 2022-es jelöltjeit október 3-án hirdették ki, akik között a magyar tudomány kategóriában Halmai Péter közgazdász és Lovász László matematikus mellett Szakály Sándor történészt, egyetemünk Történettudományi Intézetének professzorát is jelölték. A Prima Primissima Alapítvány kuratóriumának tagjai a három jelölt közül titkos szavazással választja ki a primissimát. A díjat 2022. december 2-án adják át a Művészetek Palotájában.
|
|
Prof. Dr. Szabó András Klaniczay Tibor-díjban részesült
Prof. Dr. Szabó András irodalomtörténész, egyetemünk professor emeritusa a wittenbergi magyar diáktársaság történetével foglalkozó Natio Ungarica című könyve a napokban a BTK Irodalomtudományi Intézete és a Nemzetközi Magyarságtudományi Társaság által alapított Klaniczay Tibor-díjat érdemelte ki: a kulturális emlékek feltárását, megőrzését és publikálását elismerő plakettet Szabó András professzor 2022. szeptember 7-én, Esztergomban Kecskeméti Gábor intézetigazgatótól vehette át.
|
|
Szer Üzenete-díjat kapott Prof. Dr. Szakály Sándor
Szakály Sándor, Széchenyi-díjas történész kapta idén a Szer Üzenete-díjat. Az Ópusztaszeri Nemzeti Történeti Emlékpark saját alapítású elismerését, az íjas pecsétgyűrűt, illetve a díszoklevelet minden esztendőben a szobori búcsú szentmiséjén adják át, mely a színes kavalkád központi eseménye. Az ásatások során megtalált íjas ezüst pecsétgyűrű másolatát évente olyan keresztény ember kaphatja, aki képes közösséget teremteni és példamutató életével segít Ópusztaszer üzenetét – mely nem más, mint a hit, a hűség, a megmaradás és a hazaszeretet – minél többekhez eljuttatni. Tóth István szegedi történész-muzeológus személyes hangú laudációjából egyebek mellett az is kiderült: a kitüntetett évek óta segíti az Ópusztaszeri Nemzeti Történeti Emlékpark munkáját; többek között az ő hathatós közbenjárásának köszönhetően valósult meg 2016-ban az emlékpark szabadtéri néprajzi gyűjteményében megtekinthető Kakastollas múlt című, első állandó magyar csendőrkiállítás.
|
Sapere Aude Junior díjban részesült Takácsné Kárász Judit
A BTK Pszichológiai Intézet, Általános Lélektani és Módszertani Tanszék oktatója, Takácsné Kárász Judit az ELTE Sapere Aude Junior Díjában részesült, mellyel azt a hallgatót tüntetik ki, aki meghatározó tudományos kutatóműhelyben, kiemelkedő eredménnyel járó tanulmányi és hallgatói tudományos tevékenységet folytat.
|
|
PÁLYÁZATOK, FELHÍVÁSOK
|
|
---|
|
Károlis siker az OTKA pályázaton
A Kulturális és Innovációs Minisztérium a 12 évnél nem régebbi (2010. január 1-jét követően megszerzett) tudományos fokozattal rendelkező kutatók számára lehetőséget adott arra, hogy a fiatal kutatók saját kutatócsoportot alapítva Magyarországon indítsanak önálló kutatási projektet. Az Állam és Jogtudományi Kar oktatója, Dr. Nagy Péter adjunktus A házassági jog történetének egyes kérdései a 19-20. században című kutatási pályázatához négy évre szóló támogatást kapott.
|
|
Újabb beszélgetések a PedKaszton
Két újabb epizóddal gazdagodott a Pedkaszt, a Pedagógiai Kar beszélgetéssorozata az online térben. A Hivatás- és pályamotiváció a pedagóguspályán címmel megjelent epizód középpontjában a Kárpát-medence magyar tanítási nyelvű pedagógusképző felsőoktatási intézményeibe járó hallgatók hivatás- és pályaválasztási motívumai állnak. A hagyományos népi kultúra közösségmegtartó ereje című beszélgetés pedig többek között arra keres válaszokat, miért hasznos megismerniük népdalkincsünket, népi játékainkat, népművészetünket a felsőoktatásban tanuló pedagógusjelölteknek. A PedKaszt epizódjai ide kattintva hallgathatók meg.
|
|
|
---|
KÖNYVMEGJELENÉSEK |
Megjelent a The Oxford Handbook of Medieval Central Europe című kézikönyv
|
|
---|
|
The Oxford Handbook of Medieval Central Europe címmel jelent meg egy új angol nyelvű kézikönyv, amely összefoglalja a középkori Közép-Európa politikai, társadalmi és kulturális történetét 800 és 1600 között. A kötet megjelenésének különös fontosságot ad, hogy a régió sokáig az európai múlt „elfelejtett” területe volt. A 25 élvonalbeli kutató által írt fejezet naprakész képet ad Közép-Európa meghatározó középkori királyságairól – Magyarországról, Lengyelországról és Csehországról – és dinamikus kölcsönhatásaikról a szomszédos területekkel. A kézikönyv utolsó fejezetei a Balti-tengertől az Adriai-tengerig terjedő térség közös középkori hagyományainak korabeli érzékeléséről és modern recepciójáról is szól. A kötet tematikus felépítése ritkán összehasonlított ismereteket tár fel a régió középkori erőforrásairól: népeiről, hatalmi struktúráiról, társadalmi életéről, gazdaságáról, vallási és kulturális hagyományairól, valamint múltképeiről. A szerzők között 11 ország, összesen 39 kutatója található meg, intézményünk Bölcsészet- és Társadalomtudományi Karának oktatói közül F. Romhányi Beatrix vett részt a munkában. A kötetről bővebb információ ide kattintva olvasható.
|
|
|
ESEMÉNYAJÁNLÓK
|
|
Károli Közösségi Napok
Október 24-én, 9 órakor veszi kezdetét az őszi Károli Közösségi Napok rendezvénysorozat az összegyetemi nyitó istentisztelettel, ahol Nt. Vass Réka Adrienn, a Pedagógiai Kar intézményi lelkipásztora hirdeti Isten igéjét. A nyitó istentisztelet helyszíne az október elsején átadott Ráday Ház kápolnája (1092 Budapest, Ráday utca 28. IV. emelet).
A Károli Közösségi Napok keretében várja majd az érdeklődőket a Károli Szabadegyetem következő előadása is október 24-én, 18 órakor a Károlyi-Csekonics-palota aulájában. Az est meghívott vendége Freund Tamás Széchenyi-díjas magyar neurobiológus, egyetemi tanár, aki az Agyhullámok, memória, kreativitás - belső világunk és az információrobbanás hatásai című témában tart előadást.
A Károli Közösségi Napok programjairól részletes információt honlapunkon olvashatnak hamarosan.
|
|
Dies Natalis ünnepség
Intézményünk Hittudományi Kara 2022. október 10-én 17 órai kezdettel tartja első Dies Natalis ünnepségét a megújult Ráday Ház épületében. Az ünnepség során Prof. Dr. Siba Balázs, a Valláspedagógiai és Pasztorálpszichológiai Tanszék tanszékvezetőjének székfoglaló előadása is elhangzik Mentális képek használata a gyakorlati teológia oktatásában – a Valláspedagógiai és Pasztorálpszichológiai Tanszék szakmai koncepciójának bemutatása címmel.
Az ünnepségről bővebben ide kattintva olvashatnak.
|
|
Tudományos kerekasztal-beszélgetés Az állami jelképek jogi védelme címmel
Az Állam- és Jogtudományi Kar Jogelméleti Tanszékének Tudományos Diákkörre és a Közép-Európai Akadémia keretében Az állami jelképek jogi védelme címmel tudományos kerekasztal-beszélgetésre hívják az érdeklődőket október 11-én, 13:15-kor az Állam- és Jogtudományi Kar Kari Tanácstermébe (1042 Budapest, Viola utca 2-4.). A beszélgetés keretében olyan kérdésekre keresik a választ, mint például: - miért alakultak ki az állami jelképek, - hogyan szabályozzák használatukat itthon és külföldön, - miben különböznek az állami és a nemzeti szimbólumok, vagy - milyen nemzetközi szokások érvényesülnek a jelképek használatával kapcsolatban.
|
Fórum intézményünk partneriskolái részére
A Bölcsészet- és Társadalomtudományi Kar Tanárképző Központja közel 50 partneriskola igazgatóinak meghívásával fórumot szervez október 13-án, 14-16 óra között. A fórum témája az új tanárképzés iskolai gyakorlatainak bemutatása, a gyakorlatok ismertetése és a felmerülő kérdések tisztázása. A fórum helyszíne: 1146 Budapest, Dózsa György út 25-27. 117-es terem.
|
|
Oktatásinformatika a felsőoktatásban III. – A mesterséges intelligencia a felsőoktatásban
Az IKT Kutatóközpont és a BTK Oktatásinformatikai Továbbképző Központja által szervezett idei, Mesterséges Intelligencia a felsőoktatásban című konferencia korunk egyik legújabb és legnagyobb kihívásának kérdéseit járja körbe plenáris- és szekcióelőadások formájában, a közönség aktív részvételével. A kerekasztal-beszélgetés a korábbi évek hagyományaihoz hasonlóan teret ad a magyarországi egyetemeken működő oktatásinformatikai képzési központok közötti vélemény- és tapasztalatcserének. A konferencia első részén online részvétel is lehetséges. A konferencia időpontja: 2022. október 28. A konferenciáról részletes ide kattintva olvashatnak. A konferencián való részvétel ingyenes, de regisztrációhoz kötött, kérjük, részvételi szándékát a konferencia regisztrációs felületén ide kattintva jelezze.
A konferencia keretén belül (csak személyes jelenlét mellett) az idei témához illeszkedő ingyenes workshopokon is részt vehetnek az érdeklődők, melyekre a Tréninghét keretében Károlis kollégáknak 8-8 fő erejéig tudnak helyet biztosítani:
• A Tempus Közalapítvány két kollégája a Profformance projekt kapcsán fejlesztett, felsőoktásban használható értékelőrendszert mutatja be; • a Neting Informatika Kft. workshopján a Skillgo tananyagszerkesztő programot próbálhatják ki az érdeklődők; • Czékmán Balázs vezetésével pedig a VR és AR technikák oktatási lehetőségeit ismerhetik meg. A workshopokra az Ozone-felület keresztül, ide kattintva lehet regisztrálni.
|
|
|
BESZÁMOLÓK ESEMÉNYEKRŐL, KONFERENCIÁKRÓL
|
|
Tanévnyitó ünnepségek Nagykőrösön és Kecskeméten
A Pedagógiai Kar 2022. szeptember 4-én tartotta tanévnyitó istentiszteletét a nagykőrösi református templomban. Igét hirdetett nagytiszteletű dr. Csűrös András református lelkipásztor. Ünnepi beszédet tartott Prof. Dr. Pap Ferenc, a Pedagógiai Kar dékánja. A tanévnyitó egyúttal díszoklevélátadó ünnepség is volt, aminek keretében a Pedagógiai Kar díszoklevelet adományozott egykori jogelőd intézményeiben, a nagykőrösi és kecskeméti tanítóképzőben, illetve más intézményben oklevelet szerzett kollégáknak. A Pedagógiai Kar Kecskeméten 2022. szeptember 9-én rendezte tanévnyitó istentiszteletét a kecskeméti református templomban. Az ünnepélyes istentiszteleten igét hirdetett nagytiszteletű Vass Réka Adrienn, a Pedagógiai Kar intézményi lelkipásztora. A megjelenteket Prof. Dr. Szuchy Róbert oktatási rektorhelyettes köszöntötte ünnepi beszédében. Tanévnyitó beszédet mondott Prof. Dr. Homicskó Árpád, az Állam- és Jogtudományi Kar dékánhelyettese és Dr. Kovács Róbert, a Gazdaságtudományi, Egészségtudományi és Szociális Kar dékánhelyettese. Köszöntő beszédet tartott Prof. Dr. Pap Ferenc, a Pedagógiai Kar dékánja.
|
Tanévnyitó ünnepség Marosvásárhelyen
Prof. Dr. Szuchy Róbert, intézményünk oktatási rektorhelyhelyettese 2022. szeptember 25-én részt vett a Károli Gáspár Református Egyetem Pedagógiai Karának kihelyezett képzési helyszínén tartott tanévnyitó ünnepségen, Marosvásárhelyen. Egyetemünk a tanító alapképzési szakot és a kántor alapképzési szakot hirdeti meg székhelyen kívüli képzési helyszínén, magyar nyelven. Az ünnepi rendezvényre a Vártemplomban került sor. Az istentiszteletet és a tanévnyitó ünnepséget követően az oktatók munkamegbeszélésen vettek részt Rektorhelyettes úrral a képzések jövőjével kapcsolatban. A Károli Gáspár Református Egyetem elkötelezett a határon túli magyarok oktatásának ügyében.
|
|
Prof. Dr. Cservák Csabát a Nemzeti Választási Bizottság tagjává választották
Az Országgyűlés 2022. szeptember 26-án választotta meg Prof. Dr. Cservák Csabát, az Állam- és Jogtudományi Kar Alkotmányjogi Tanszékének vezetőjét a Nemzeti Választási Bizottság tagjává. A megújult összetételű Nemzeti Választási Bizottság 2022. október 03-án tartotta alakuló ülését.
|
|
Létrejött a Nemzetközi kapcsolatok szakkollégiumi műhely
Nyolc nemzetközi tanulmányok alapszakos és egy jogász szakos hallgató beiratkozásával 2022 szeptemberében elkezdte működését a Nemzetközi kapcsolatok műhely, amely a Bocskai István Szakkollégiumon belül lehetőséget biztosít az alapszakos hallgatók számára is a tehetséggondozás ezen formájába való bekapcsolódásra. A műhely vezetője Dr. Manzinger Krisztián egyetemi adjunktus, az Állam- és Jogtudományi Kar, Társadalomtudományok és Nemzetközi Tanulmányok Intézetének intézetvezető-helyettese.
|
Műhelykonferenciát tartott a PARTE
A Partitives in European Languages (PARTE) nevű kutatóhálózat Methods for approaching variation: partitives and beyond címmel egyetemünkön tartotta soron következő műhelykonferenciáját 2022. szeptember 15-17-én. A konferencia célja, hogy nemzetközi fórumot teremtsen a partitív, azaz a rész–egész viszonyt kifejező szerkezetek kutatásában elért eredmények bemutatására. A kutatóhálózatról bővebben ide kattintva olvashatnak.
|
Műhelykonferenciát tartott a Hermeneutikai Kutatóközpont
2022. szeptember 16-án a BTK Hermeneutikai Kutatóközpontja A messiási zsidóság és a kereszténység - a bécsi egyetem konferenciája után címmel műhelykonferenciát szervezett. A konferencia moderátora Prof. Dr. Fabiny Tibor, a BTK Anglisztika Intézetének egyetemi tanára volt. A konferencián a messiási zsidóság története, teológiája és perspektívái, valamint a messiási zsidóság és a katolikus egyház témákban is elmélyedhettek az érdeklődők.
|
Szakmai továbbképzés magyar szakos tanároknak
A Bölcsészet- és Társadalomtudományi Kar, Magyar Nyelv-, Irodalom- és Kultúratudományi Intézete és a Magyar Irodalomtörténeti Társaság Kötelezők emelt szinten címmel szakmai továbbképzést tartott magyar szakos tanároknak 2022. szeptember 17-én a BTK Reviczky utcai dísztermében. Az előadások az Oktatási Hivatal által meghatározott, kötelező, emelt szintű érettségi irodalmi témakörök problematikáját érintették, szem előtt tartva a művek irodalomkritikai eredményeinek iskolai taníthatóságát és a 2024-től bevezetett változásokat. A KRE BTK oktatói közül előadást tartott a rendezvény két főszervezője: Papp Ágnes Klára, Sebők Melinda; továbbá Török Lajos, Kállay G. Katalin és Horváth Csaba is. A konferenciáról szóló részletes, képes beszámoló ide kattintva olvasható.
|
|
Intézményünk egykori oktatóját köszöntötték a Tatárjárás konferencián
2022. szeptember 21-23. között került sor Lakitelken Rosta Szabolcs, a Kecskeméti Katona József Múzeum igazgatója és Laszlovszky József, A tatárjárás Magyarországon és a mongol hódítás eurázsiai összefüggései c. kutatási projekt (K128880) vezető kutatója szervezésében a Pálóczi Horváth András 80. születésnapja tiszteletére rendezett Tatárjárás konferenciára. A rendezvényen a tatárjárással kapcsolatos legfrissebb kutatási eredmények bemutatása mellett köszöntötték Pálóczi Horváth Andrást, intézményünk egykori oktatóját, tanszékvezető docensét, aki tavaly ünnepelte 80. születésnapját. A konferencián mintegy ötven kutató közel negyven előadása hangzott el. Egyetemünk oktatói közül előadást tartott F. Romhányi Beatrix, valamint a konferencián intézményünket képviselte Bubnó Hedvig és Gálffy László is.
|
Konferencia Géher István és Kállay Géza emlékére
Action Suited to the Word címmel konferenciát tartott egyetemünk Anglisztika Intézete és az ELTE Angol-Amerikai Intézete Géher István és Kállay Géza emlékére szeptember 30-án és október 1-jén. A két professzor műveiről, azok hatásairól szóló konferenciát abban a reményben indították útjára, hogy a hagyományteremtő eseményt a jövőben ötévenként megismételjék. Géher István (1940–2012) és Kállay Géza (1959–2017) az ELTE Angol-Amerikai Intézetének kiváló professzorai és kutatói voltak. Mindketten tanítottak a Károli Gáspár Református Egyetemen is. Kollégáikra, diákjaikra és olvasóikra egyaránt gazdag gondolati örökséget hagytak.
|
|
Egyházzenei Szakmai Nap Kecskeméten
2022. szeptember 10-én került sor Bács-Kiskunsági Egyházmegye idei második Egyházzenei Szakmai Napjára. Az alkalmak témáit a 2021 adventjén kiadott új énekeskönyv határozta meg. A rendezvényre az egyházmegye határain túlról is érkeztek érdeklődők. Prof. Dr. Pap Ferenc dékán Aki jól énekel, kétszeresen imádkozik. Istentisztelet és énekeskönyv címmel tartott átfogó előadást. Korálkönyveink történetét Dr. Dávid István címzetes egyetemi tanár ismertette, melyhez kapcsolódva Dr. Méhes Balázs főiskolai tanár az új korálkönyv szerkesztésének szempontjairól számolt be. A zsoltárkörtől a gyülekezeti énekkarig című előadásában Tamás Margit mesteroktató gyakorlati példákkal és közös énekléssel biztatta hallgatóit énekkari szolgálatukban való kitartásra. A konferenciák előadásainak anyagát kötetbe rendezve jelentetik meg a szervezők. A képes beszámoló ide kattintva olvasható.
|
|
Európai egyházzenei szakemberek jártak Nagykőrösön
Az Európai protestáns egyházzenészek szervezete 2022. szeptember 14-20. között Magyarországon tartotta idei találkozóját. Szeptember 19-re meghirdetett vidéki programjukon 26 fő a magyarországi zenei élet emlékeivel és jelenével ismerkedett Kecskeméten, Nagykőrösön és Ócsán. Nagykőrösön Prof. Dr. Pap Ferenc dékán mutatta be a templomot, és a látogatók megtekintették a gyülekezet XVII. századi liturgikus énekeskönyvét, az Öreg Graduált, majd dr. Méhes Balázs előadásában Gárdonyi Zoltán Jászói legenda című orgonaművét hallgatva ismerkedtek meg a gyülekezet orgonájával. A templomi program után a Pedagógiai Kar az egyetem nagykőrösi épületeiben látta vendégül az európai egyházzenészeket.
|
|
Kányádi-kiállítás az Ars Sacra Fesztiválon
A Pedagógiai Kar által meghirdetett Kányádi versmondó és versillusztrációs versenyre érkezett pályaművek díjazott alkotásaiból rendezett kiállítás nyílt meg 2022. szeptember 15-én az Ars Sacra Fesztivál keretében, Budapesten. A tárlat október végéig tekinthető meg a Rátkai Márton Klub galériájában. Az esemény fontosságát az adja, hogy az ifjú illusztrátorok munkáit az Ars Sacra Fesztivál programjaira ellátogató szélesebb közönség is megismerheti. A rendezvény megnyitója az alkotó- és előadóművészetet összekapcsoló verseny szellemiségében zajlott. Az arany fokozattal díjazott versmondók tolmácsolásában hangzottak el Kányádi Sándor versei, a költőhöz kötődő személyes emlékeit dr. Havas Judit, a verseny fővédnöke osztotta meg a résztvevőkkel. A kiállításról bővebben ide kattintva olvashatnak.
|
|
Liturgia és művészet
A Magyar Egyházzenei Társaság 2022. szeptember 23-ra szervezett konferenciát Liturgia és művészet címmel. Az elhangzó előadások a múltat és a jelent elemezve, a liturgia és a különféle művészeti ágak (zene-irodalom-képzőművészet-építészet) mulandónak talált vagy öröknek remélt kapcsolódási pontjait bemutatva olyan tanulságokat fogalmaztak meg, amelyek fényében a jelen és a jövő liturgikus művészeti jelenségei is értelmezhetők. A konferencián Prof. Dr. Pap Ferenc dékán tartott előadást Liturgia és művészet - református szempontok címmel. A konferenciáról bővebben ide kattintva olvashatnak.
|
Az üveghegyen innen…
A Pedagógiai Kar szakmai konferencia keretében, Az üveghegyen innen, az Óperenciás-tengeren túl című programjával köszöntötte a népmese napját, amely összeforr a magyar gyermekirodalom alapjait megteremtő Benedek Elek személyével, szellemi örökségével. Az örökség egyediségét és fontosságát hangsúlyozta a család negyedik generációs leszármazottja, Benedek Huszár Botond is, aki az online térben tisztelte meg jelenlétével a rendezvényt. Az előadók, a Nyelv, Irodalom és Kultúra Tanszék, valamint a Művészeti, Testnevelési és Életviteli Tanszék oktatói, felidézték Elek apó életművét, mesenyelvének szépségét, bemutatták az életmű sokrétűségét, mai napig tartó hatását, felvillantották azokat a pedagógiai lehetőségeket, módszereket, amelyek az író munkásságában rejlenek. Az esemény programját ide kattintva olvashatják.
|
|
|
|
Elhunyt Dr. Posgay Ildikó
Dr. Posgay Ildikó, a Károli Gáspár Református Egyetem nyugalmazott egyetemi docense, a Nyelvtudományi Intézet (jelenleg Nyelvtudományi Kutatóközpont) nyugalmazott tudományos főmunkatársa, osztályvezetője 2022. július 6-án, életének 76. évében elhunyt. Búcsúztatására 2022. július 22-én, 11 órakor került sor a Budaörsi Újtemetőben. Nekrológja ide kattintva olvasható.
|
|
|
Elhunyt Dr. Török Gábor
2022. augusztus 28-án, életének 69. évében tragikus hirtelenséggel elhunyt dr. Török Gábor professor emeritus, a Károli Gáspár Református Egyetem Állam- és Jogtudományi Karának egykori professzora. Török Gábor 2000–2012 között a Károli Gáspár Református Egyetem Állam- és Jogtudományi Karán oktatott, a Civilisztikai Intézet igazgatója, dékánhelyettes, a Doktori Iskola vezetője, majd rektorhelyettes volt. Török Gábor 1985-ben lett az állam- és jogtudományok kandidátusa, majd 2000-ben az MTA doktora. 2010-ben a Magyar Köztársasági Érdemrend Tisztikeresztje kitüntetésben részesült. Török Gábor szakterülete a csődjog, a kereskedelmi jog és a társasági jog volt.
|
|
|
|
|
KÁROLI A MÉDIÁBAN
|
|
|
|
Felelős szerkesztő: KRE Közkapcsolati és Kommunikációs Főigazgatóság.
Szíves figyelmükbe ajánljuk Egyetemünk weboldalát és közösségi oldalait. Amennyiben kérdésük vagy észrevételük lenne a hírlevéllel kapcsolatban, azokat örömmel vesszük és állunk rendelkezésükre az alábbi elérhetőségek egyikén. hirlevel@kre.hu; +36 1 455 9060 A következő munkavállalói hírlevélbe szánt anyagokat szíveskedjenek mindenkor az illetékes kari kollégáknak továbbítani.
|
|
---|
|
|