Napi biztatás

Loading

  • III Jn 1; 1-15

    ….mindenben jól legyen dolgod….amint a te lelkednek jól van dolga. A Presbiter és Diotrefes ellentéte nem a világosság és sötétség, a jó és a rossz harca, hanem az egyház útját kereső emberi szemléletek összeütközése, szervezeti kérdésekben. Diotrefest szükség kényszeríti (vö. 2Jn 10) a „korai katolicizmus” útjára, amely a maga szervezetével, hagyomány-tiszteletével és a kánon megalkotásával…

    Tovább olvasás: III Jn 1; 1-15
  • II Jn 1; 1-13

    Mert sok hitető jött a világra…. A „kiválasztott úrnő” (kyria): a helyi gyülekezet. A szóhasználattal a Presbiter elismeri a helyi gyülekezet önállóságát. A rövid levélben szóhoz jutnak a jn-i teológia legjellegzetesebb tanításai: a testben eljött Jézus Krisztus, mint igazság, s az igazságban járás, melynek tartalma a szeretet. Az igaz hit és szeretetkötelékének felelősségében ír a…

    Tovább olvasás: II Jn 1; 1-13
  • I Jn 5; 13-21

    ….tudjátok: örök életetek van. Múlt, jelen és jövő rejtőzik ezen rövid kijelentés mögött; a „rejtőzés” oka a kortörténeti háttérismeret. A gnózis nevezetű vallási-filozófiai mozgalom, mely a levél írása idején nagy szellemi-lelki veszélyt jelentett a keresztyén közösségekre, nem várt semmi a jövőtől, jövőből, mert már „egyesült” az istenivel, megistenültnek tudta magát. A csak a jövőre figyelő…

    Tovább olvasás: I Jn 5; 13-21
  • I Jn 5; 1-12

    …a győzelem, ami legyőzte a világot: a mi hitünk. Niké: a görög mitológiában a győzelem istennője, mind a hadi, mind az atlétikai győzelemé. Nevének jelentése, a győzelem is ezt mutatja. A görögöknél a szobrászat kedvelt témája, gyakran szárnyas nőalakként ábrázolták, például a Szamothrákéi Niké. A római mitológiában Victoriával azonosították. A mennyei Atyához való kapcsolódás, bizalom, a hit az ami legyőzTE azt a világkorszakot, mely gyakran,…

    Tovább olvasás: I Jn 5; 1-12
  • I Jn 4; 7-21

    …a félelem gyötrelemmel jár, aki pedig fél nem lett tökéletessé a szeretetben. A közösségek és az egyének életének is egyik sarokpontja az egyensúlyra való törekvés, ami sohasem statikus mozdulatlanságot jelent, hanem a női-férfi, szülői-gyermeki, érzelmi-értelmi, hatalom-alárendeltség, adni-kapni, engedni-mozdíthatatlannak lenni. Az újszövetségi idézetben pedig az istenszeretet-emberszeretet párosítás jelenik meg. Ha nincs meg az utóbbi, az megkérdőjelezi…

    Tovább olvasás: I Jn 4; 7-21
  • I Jn 4; 1-6

    …vizsgáljátok meg a lelkeket… Vallásos tévtanítókkal szembeni a felszólítás, akik nem vallották, hogy Jézusban test és vér lett az Atya; ezért kellett megvizsgálni a népszerű, hatásos módon fellépő és esetenként emberfeletti jelenségeket is felmutatni tudó hamis próféták tanításait. „Jézus a Krisztus” vagy „Jézus Krisztus Isten Fia, Megváltó” (az újszövetségi görög kezdőbetűk összeolvasása adja a: hal…

    Tovább olvasás: I Jn 4; 1-6
  • I Jn 3; 18-24

    …Isten mégis nagyobb a mi szívünknél…. „Nézzétek, hogy szeretik egymást!” gúnyolódtak és irigykedtek a rómaiak a keresztyének szeretetközösségét látva, tapasztalva. Az akkoriak nem voltak különlegesebb emberek, mint mi, maiak, de lehet, hogy komolyabban vették az atyai és a jézusi szeretetparancsot. Az Atya, Jézusban a Lélek által lehetővé tudja tenni, hogy a „kis szívünkben” a nagy…

    Tovább olvasás: I Jn 3; 18-24
  • I Jn 3; 13-17

    …átmentünk a halálból az életbe, mert szeretjük testvéreinket… A szeretet azonos a parancsolat (a nagy parancsolat) megtartásával és az igazság cselekvésével. Az Atya, a Fiúban, önmagát adta értünk s ez az igazi szeretet. Az élet odaadása, feláldozása… s ez a mi utunk is, odaadni az életet, /nem eldobni(!)/a felebarátnak és így megnyerni azt. Ha az…

    Tovább olvasás: I Jn 3; 13-17
  • I Jn 3; 1-12

    …még nem lett nyilvánvaló, hogy mivé leszünk. Ami látszik és ami a valóság, nem esik egybe. Ami mások számára rólunk, velünk kapcsolatban, felőlünk elérhető, az egyrészt nem teljesen azonos a belsővel, másrészt pedig nem esik egybe a „felsővel”. Azzal, hogy istengyermekek vagyunk, nem megistenülni vágyó s ezért vagy aszketikus vagy hedonista tévelygésbe tántorgók, hanem bűnbocsánatból,…

    Tovább olvasás: I Jn 3; 1-12
  • I Jn 2; 26-29

    …bennetek meg van az a kenet is, amelyet Tőle kaptatok… Kenet, amit általában olajból és fűszernövényekből készítettek a zsidók s a papok szolgálatba állításának, felkenésének eszköze volt (hrizma). Kizárólag az Istennel kapcsolatos szent dolgok (pl. király, szent sátor stb.) fölkenésére használták, más célra tilos volt használni; profán célra való használata halálbüntetéssel járt. Kaptunk valamit, amit nem kértünk,…

    Tovább olvasás: I Jn 2; 26-29