A Károli Gáspár Református Egyetem mentálhigiénés szakirányú továbbképzési szakja elsőként 2015-ben indulhatott el, miután a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskolával az akkori vezetők hivatalos szerződésben erősítették meg a két intézmény közti együttműködést. Az első évfolyam képzésére anyaországi oktatók félévente ötször két napra érkeztek, hogy a mentálhigiénés szemlélet átadása mellett, gazdag ismeretanyaggal, valamint gyakorlati tapasztalattal is bővíthessék a jelentkezők szakmai felkészültségét.
A képzés célja, hogy a résztvevők a mentálhigiénés szemléletet és eszköztárat saját hivatásuk területén alkalmazni tudják. A program különösen pedagógusok, hitoktatók, református lelkészek, római katolikus esperesek és medikusok, de jogi pályán tevékenykedők számára is kínál lehetőséget a szakmai kompetenciák bővítésére, ezáltal elősegítve a mentálhigiénés szemlélet szélesebb körű elterjedését és a közösségi jóllét növekedését.
A program első évfolyama 2015-ben kezdődött és azóta folyamatosan növekvő tendenciát mutat diplomaszerzés terén: 2018-ban 30 fő, 2020-ban 24 fő, 2023-ban szintén 24 fő végezte el sikeresen a képzést. A háborús krízis ellenére a 2023 őszén indult negyedik évfolyamon 38 hallgató folytatja tanulmányait, ami az intézmény elkötelezettségét és a képzés iránti keresletet is bizonyítja. Az első kibocsátó évfolyam kuriózumaként említendő a kárpátaljai mentálhigiénés segítők hivatalosan bejegyzett szakmai szervezetbe szerveződése, a Kárpátaljai Magyar Mentálhigiénés Társaság megalapítása.
A képzés színvonalát jelenleg hét szakember biztosítja, akik helyi specifikus tapasztalattal és szakértelemmel rendelkeznek: Bárdos Nóra pedagógus, módszerész és mentálhigiénés szakember, Bábel Zsuzsa pedagógus és mentálhigiénés szakember, Halász-Balog Zita református lelkész és mentálhigiénés szakember, Mészáros Renáta pedagógus és mentálhigiénés szakember, valamint Szabó Zita óvodapedagógus, mentálhigiénés szakember és fókusz tréner. A képzést a korábban megkötött intézményközi együttműködésnek megfelelően két oktató tevékenysége is támogatja a Rákóczi-főiskoláról: Lánczi Viktória pszichológus, mentálhigiénés szakember, aki a Debreceni Egyetem doktoranduszaként folytatja tanulmányait, valamint Berghauer-Olasz Emőke pszichológus, mentálhigiénés szakember és képződő művészetterapeuta, a Pedagógia, Pszichológia, Tanító, Óvodapedagógia, Oktatási Intézményvezetés Tanszék docense.
A Károli Gáspár Református Egyetem mentálhigiénés szakirányú továbbképzési szakja nem csupán a szakmai tudás gyarapítására törekszik, hanem jelentős szerepet vállal a mentálhigiénés szemlélet széles körű elterjesztésében is. A program hozzájárul a közösség és a kapcsolati kultúra ápolásához és fejlődéséhez, elősegítve ezzel a mentálhigiénés megközelítés széles körű elfogadását és a lelki egészségvédelem jelentőségének hangsúlyozását.
Copyright © 2023 Károli Gáspár Református Egyetem. Minden jog fenntartva.