Erkölcs és jog II. - online szakmai konferencia

Szakmai konferenciát tartottak 2020. november 3-án, 10 órakor a Kúria Dísztermében. A konferencián előadást tartott Dr. habil. Czine Ágnes, PhD alkotmánybíró, a Károli Gáspár Református Egyetem rektorhelyettese, az Állam- és Jogtudományi Kar Bűnügyi Tudományok Intézetének intézetvezető-helyettes egyetemi docense.

A járványhelyzetre való tekintettel az előadásokat online közvetítés formájában lehetett figyelemmel kísérni, melyek az alábbi linken visszanézhetők: https://youtu.be/eMbsxQp7NJs

A konferencia programja:

• 10.00 - 10.10 óra - Köszöntő
Dr. Darák Péter - a Kúria elnöke

• 10.10 - 10.50 óra - Fogalomalkotás a teológia és a jog világában
Prof. Dr. Erdő Péter - bíboros, prímás, esztergom-budapesti érsek, egyetemi tanár, az MTA rendes tagja
Prof. Dr. Harmathy Attila - az ELTE Állam-és Jogtudományi Karának professor emeritusa, az MTA rendes tagja

Mi a különbség bűn és bűncselekmény között? Hogyan viszonyul egymáshoz a kettő? Kultúránkban alapvető jelentőséggel bír e fogalompár, s nem csupán az erkölcsteológiában és a büntetőjogban – a magánjogi viszonyokban is fontos szerepe van a felróhatóság fogalmának.


Előadók


Prof. Dr. Erdő Péter
Római katolikus pap, bíboros, teológus, kánonjogász, egyetemi tanár, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja, a Szent István Tudományos Akadémia elnöke, 1998 és 2003 között a Pázmány Péter Katolikus Egyetem rektora. 2002-től az Esztergom-Budapesti főegyházmegye érseke, 2003-tól Magyarország prímása. Szakterülete az egyházjog, illetve a középkori kánonjogtörténet és egyháztörténet.


Prof. Dr. Harmathy Attila
Széchenyi díjas, ELTE Állam- és Jogtudományi Kar egyetemi tanára 2007-ig, 1990-1993 a Kar dékánja, A Magyar Tudományos Akadémia főtitkárhelyettese (0993-1995), alelnöke (1996-1998). Alkotmánybíró (1998-2007). Tudományterülete: polgári jog. Vendégprofesszor: Berkeley, Iowa, Louisiana (USA), Párizs, Aix-en-Provence (Franciaország) egyetemein, vendégkutató Cambridgeben és Hamburgban. Több nemzetközi tudományos társaság tisztségviselője volt. Jelenleg professzor emeritus, az MTA rendes tagja.

• 10.50 – 11.30 óra - Jogalkotás és erkölcs: a jogfogalmak erkölcsi tartalma
Prof. Dr. Fazakas Sándor - a Debreceni Református Hittudományi Egyetem egyetemi tanára
Dr. Sulyok Tamás - az Alkotmánybíróság elnöke

Hogyan formálta a bűn fogalmát a jogalkotás? Miként jelennek meg az elégtétel és a bűnhődés teológiai fogalmai a jogban?


Előadók


Prof. Dr. Fazakas Sándor
Református teológus, lelkész, egyetemi tanár, a Debreceni Református Hittudományi Egyetem Szociáletikai és Egyházszociológiai Tanszékének tanszékvezető tanára. 2004 óta egyetemi tanár, 2005-2011 között rektor, 2015 óra az egyetem doktori programjának vezetője és a Doktori Tanács elnöke. Kutatási területe az egyház és társadalom kapcsolatrendszere, reformátori etika és egyháztan, múltfeltárás és a társadalmi megbékélés egyházi-teológiai vonatkozásai. Számos hazai és nemzetközi tudományos fórum, szerkesztőbizottság, valamint ökumenikus szakami grémium tagja, illetve előadója.


Dr. Sulyok Tamás
1982-től 1991-ig jogtanácsos, 1991-től alkotmánybíróvá választásáig ügyvéd volt. 2000 és 2014 között osztrák tiszteletbeli konzul volt. Az Országgyűlés 2014 szeptemberében választotta az Alkotmánybíróság tagjává, 2016. november 22-én pedig a testület elnökévé. 2005 szeptembere óta meghívott előadóként alkotmányjogot oktat a Szegedi tudományegyetem jogi karán. 2013-ban PhD fokozatot szerzett, kutatási témája az ügyvédség alkotmányjogi helyzete.

• 11.30 – 11.50 óra - Szünet

• 11.50 – 12.30 óra - Jogalkalmazás és erkölcs: erkölcsi tartalmú jogfogalmak a gyakorlatban
Dr. Köves Slomó - az Egységes Magyarországi Izraelita Hitközség vezető rabbija
Dr. habil. Czine Ágnes, PhD - az Alkotmánybíróság tagja, egyetemi docens

A bűnbeesés erkölcsi kategóriájának megfeleltethető a szándékosság és gondatlanság két kategóriája és ezek leágazásai. E fogalmak mindig eljárási körülmények között működnek. Milyen eljárás és milyen jogok illetik meg a bűnbe esett személyt? Hogyan alakult mindez az ószövetségi perekben? Mely bűnök tartoznak a földi bíróság, és melyek az égi bíróság előtti eljárásra? Hogyan hat a lelkiismeret szava a büntetőeljárásban?


Előadók


Dr. Köves Slomó
Tanulmányait 1993 és 2003 között. izraeli, francia és egyesült államokbeli talmud- és rabbiiskolákban végezte. 2007-ben a Debreceni Egyetemen PhD fokozatot szerzett magyar zsidó történelem témában. 2001 óta az ELTE jogi karának oktatója. 2003. január 7-én, Budapesten avatták ortodox rabbivá. 2004-ben az Egységes Magyarországi Izraelita Hitközség közgyűlése vezető rabbijává választotta. Az Óbudai Zsinagóga rabbija.


Dr. Czine Ágnes
1984 júliusától bíró a Pesti Központi Kerületi Bíróságon. 1994-től a Budakörnyéki Bíróság elnöke. 1999-től a Pest Megyei Bíróság, 2003 áprilisától alkotmánybíróvá választásáig a Fővárosi Ítélőtábla Büntető kollégiumának vezetője. 2014. november 14-én választották alkotmánybíróvá. A Magyar Tudományos Akadémia köztestületi tagja. Kutatási területei: kényszerintézkedések a büntetőeljárásban, szervezett bűnözés, nemzetközi bűnügyi együttműködés, az emberi jogok és a tisztességes eljárás érvényesülése a büntetőeljárásban.

Szakirányú továbbképzések

Szakirányú továbbképzések

Közösségi Média

Közösségi média

Kultúra, közélet

Rádió

Károli Podcast

Károli Podcast

Károli Klub

Károli Podcast

Könyvtár

Könyvtár logó

Napi biztatás

Napi biztatás

 

Tudomány, kutatás

Tudomány, kutatás

Galéria

galéria, fotógép