A Kisebbségvédelem tudományos folyóirat etikai szabályzata

A Kisebbségvédelem (HU ISSN 2676 – 8992) a Károli Gáspár Református Egyetem tudományos folyóirata, mely Európa őshonos nemzeti közösségeinek aktuális helyzetével, valamint a kisebbségvédelem egyéb releváns területeivel kapcsolatos tanulmányokat hivatott közölni. A folyóirat elsősorban a témával kapcsolatos jogi elemzésekre fókuszál, de az interdiszciplinaritásra törekedve bátorítjuk különösen a politikatudomány, szociológia, történettudomány és egyéb humán tudományok kutatóit, hogy tematikalag ide illő írásaikat nyújtsák be a Szerkesztőséghez, mely az egész év folyamán nyitva áll a szerzők előtt. Célunk, hogy a hagyományos európai nemzeti közösségekre vonatkozó tudományos gondolkodást, valamint a témával foglalkozó kutatók közti eszmecserét elősegítsük.

A folyóirata a dupla anonim lektorálás (double-blind peer review) folyamatát alkalmazza, és évente legalább két számmal jelentkezik magyar, illetve angol nyelven nyomtatott és online formában (www.kre.hu).

A kiadáshoz hozzájáruló valamennyi érintett félnek (szerző, folyóirat szerkesztői, lektor, kiadó) egyaránt el kell fogadnia az elvárt erkölcsi magatartásra vonatkozó szabványokat. Jelen erkölcsi nyilatkozat a COPE (Publikációs Etikai Bizottság, http://publicationethics.org/about) Folyóirat-szerkesztők helyes gyakorlatára vonatkozó irányelvek (Best Practice Guidelines for Journal Editors) című útmutatón alapul.[1]

A lektorálás eredményéről a Szerkesztőség a szerzőt elektronikus úton értesíti. A lektorok az alábbi szempontok alapján értékelik a beérkezett tanulmányt:

  • eredetiség,
  • nyelvhelyesség,
  • érthetőség,tudományos írások alapvető szerkezeti elemeinek (absztrakt /bevezető / módszertan / eredmények és tárgyalás / következtetések / hivatkozások) való megfelelés,
  • módszertan,
  • szerző gondolatainak logikai megfelelősége,
  • a tanulmányban bemutatott adatok és érvek megfelelősége,
  • a szerző az elemzés eredményeit és következtetéseit kellő részleteséggel, megfelelő módon mutatja-e be,
  • formai követelményeknek való megfelelés.

 

A lektori vélemény alapján az írásmű további szerzői módosítás nélkül, kisebb módosításokat követően, vagy lényeges átdolgozást követően kerülhet megjelentetésre. Lényeges átdolgozás esetén a Szerkesztőség kéri a javított szöveg mielőbbi megküldését.

 

1§ A szabályzat célja, hatálya. A Szerkesztőség kötelezettségei

  1. A szabályzat célja, hogy meghatározza a Kisebbségvédelem folyóirat (továbbiakban: Folyóirat) által a nemzetközi tudományos közélet alapelveit is gyakorlatba ültető publikációs etikai szabályok rendszerét
  2. A szabályzat személyi hatálya kiterjed a szerzőkre, lektorokra, a kiadói munkálatokban közreműködőkre, a Szerkesztőségre és a Szerkesztőbizottságra
  3. A Folyóirathoz kapcsolódó szerzői sablon rendelkezéseit a jelen szabályzatban foglaltakkal együtt kell alkalmazni.
  4. A Folyóirat által megfogalmazott erkölcsi szabályokat a kiadáshoz hozzájáruló valamennyi érintett félnek el kell fogadnia, tevékenysége során a Szabályzatban meghatározottak szerint kell eljárnia
  5. A szerző a kéziratának a Szerkesztőség részére történő leadásával magára nézve kötelezően alkalmazandónak ismeri el a Szabályzat előírásait
  6. A kiadó részéről a kiadási folyamat megkezdését a jelen Szabályzat elfogadásának kell tekinteni
  7. A Szerkesztőség jogosult plágiumszűrőt alkalmazni az egyes plágiumgyanús tartalmak kiiktatása érdeké A plágiumszűrő rendszer esetleges hiányosságaiért a Szerkesztőség a felelősséget nem vállalja.
  8. A Szerkesztőség jogosult formai, alapvető tartalmi hiányosságok vagy a folyóirat profiljába való nem illeszkedés miatt még a lektorálási folyamat megkezdése előtt elutasítani a beérkezett tanulmány
  9. Publikálásra vonatkozó döntések
    A folyóirat Szerkesztősége – a felkért lektorok véleményei alapján – dönt arról, hogy a beérkezett tanulmányok közül melyek kerülnek közlésre a lapban. A lektorok a Szerkesztőbizottság tagjai közül is kikerülhetnek. Amennyiben a két lektor véleménye alapvetően eltér egymástól, akkor a Szerkesztőség egy harmadik lektort kérhet fel a tanulmány értékelésére. A Szerkesztőség szükség esetén kollektíve felkérheti a Szerkesztőbizottságot, hogy döntsenek egy adott tanulmány megjelentetéséről. A Szerkesztőséget irányíthatják az általa korábban megszabott irányelvek, valamint korlátozhatják az éppen hatályban lévő, a rágalmazásra-, a szerzői jogok megsértésére-, valamint a plagizálásra vonatkozó jogszabályok.
  10. Esélyegyenlőség
    A Szerkesztőség mindenkor a szerzők fajára, nemére, szexuális irányultságára, vallási meggyőződésére, etnikai származására, állampolgárságára, politikai nézeteire vagy egyéb körülményre való tekintet nélkül értékeli a kéziratok szellemi tartalmát.
  11. Nyitottság
    A szerzők jogosultak felvenni a kapcsolatot a Szerkesztőséggel publikációs ötleteik megvitatására, és az esetleges kérdéseiknek a lektorálási folyamatot megelőző átbeszélésére. Amennyiben valamilyen okból kifolyólag a Szerkesztőség az aktuális számban nem tudja leközölni a befogadott tanulmányt, akkor azt köteles egy későbbi számban megjelentetni.
  12. Titoktartás
    A Szerkesztőség semmilyen információt nem ad tovább a publikálásra benyújtott kézirattal kapcsolatban. E szabály alól kivételt jelent a szerző, a lektorok, a potenciális lektorok, valamint a Szerkesztőbizottság tagjai és a kiadó.
  13. Közzététel és összeférhetetlenség
    A Szerkesztőség és a Szerkesztőbizottság tagjai a benyújtott kézirat kiadatlan anyagait nem használhatják fel saját kutatásaikhoz a szerző írásos beleegyezés nélkül
  14. Panaszok
    A folyóirat megjelentetésében közreműködők mindent megtesznek a tudományos normák és a szakmai szempontok érvényesítése és védelme érdekében. A Szerkesztőség a saját, a kiadó munkájával és a folyóirat működésével kapcsolatos panaszt, észrevételt írásban, elektronikus vagy postai úton fogad. A beérkezett panaszt a Szerkesztőség kivizsgálja, szükség esetén intézkedik érvényesítése érdekében, és írásban megválaszolja azt.

 

2§ A Lektorok kötelezettségei

  1. Hozzájárulás a szerkesztői döntésekhez
    A lektor segíti a Szerkesztőséget a döntéshozatalban, kollegiális anonim lektorálás folyamán támogatja a szerzőt a cikk tudományos színvonalának emelésében.
    A Szerkesztőség lektori adatlappal határozza meg a lektorálás főbb szempontjait
  2. Hatékonyság
    Amennyiben a lektor úgy ítéli meg, hogy szakmailag nem eléggé felkészült a kéziratban bemutatott kutatás kiértékeléséhez, vagy tudja, hogy nem áll módjában hatékonyan és a megszabott határidőre elkészíteni a véleményezést, kötelessége értesíteni a Szerkesztőséget és lemondani a lektorálási folyamatban való részvételről.
  3. Titoktartás
    Minden kiértékelésre beérkezett kéziratot bizalmasan kezelendő dokumentumnak kell tekinteni. Ezeket csak a Szerkesztőség engedélyével lehet nyilvánosságra hozni vagy másokkal megvitatni
  4. Objektivitás
    A kiértékelést objektíven kell elvégezni. A szerző személyét érő kritika nem helyénvaló. A lektoroknak véleményüket egyértelműen kell megfogalmazniuk és érvekkel kell alátámasztaniuk. Amennyiben a lektorok a szerző személyét érő kritikát fogalmaznak meg, akkor a Szerkesztőség jogosult a lektori véleményen – annak szakmai tartalmát nem érintve – átdolgozni.
  5. A forrásokra való hivatkozás
    A lektoroknak fel kell ismerniük a szerzők által nem idézett releváns kiadott munkákat. Bármely kijelentést, amely egy már korábban megjelent munkából származó megfigyelést, gondolatmenetet vagy érvet tartalmaz, kísérnie kell a megfelelő hivatkozásnak. A lektoroknak továbbá azt is jelezniük kell, ha más jellegű publikációs visszaéléssel találkoznak pl: adatok meghamisítása, másodközlés.

 

3§ A szerzők kötelezettségei

  1. A közlésre vonatkozó irányelvek
    Az értelmezések és a következtetések levonása kizárólag tényeken vagy elfogulatlan és logikus bizonyításon alapulhat. A cikk/tanulmány háttéradatait pontosan kell bemutatni. Hamis vagy tudatosan pontatlan állítások etikátlan és elfogadhatatlan viselkedésnek minősülnek.
  2. Adathozzáférés és visszatartás
    A szerzőknek a tanulmánnyal kapcsolatos alapadatokat a megfelelő lektori vélemények biztosítása érdekében rendelkezésre kell bocsátaniuk, illetve nyilvános hozzáférést kell biztosítaniuk azokhoz amennyiben ez kivitelezhető.
  3. Eredetiség és plágium
    A szerzőknek szavatolniuk kell, hogy a cikk/tanulmány saját, eredeti szellemi alkotásuk, illetve amennyiben felhasználták mások munkáit, kifejezéseit, akkor azokat megfelelő módon idézniük kell és szakszerűen hivatkozni rájuk. A kéziratot benyújtó szerzőnek szavatol azért, hogy amennyiben társszerzőség esete áll fent, akkor bírja valamennyi társszerző hozzájárulását, valamint kizárólagosan és teljeskörűen képviseli valamennyi társszerzőt.
  4. Többszörös, redundáns vagy egyidejű publikálás
    Nem helyes gyakorlat ugyanazon kutatást bemutató kézirat különböző önálló publikációkban vagy folyóiratokban való szerepeltetése. Ugyanazon kézirat több folyóirathoz egyidejűleg történő benyújtása etikátlan magatartásnak minősül és elfogadhatatlan.
  5. A tanulmányszerzői tisztség
    Szerzőként kell szerepeltetni mindazokat a személyeket, akik érdemben hozzájárultak a cikk/tanulmány alapötletéhez, megtervezéséhez, megszövegezéséhez vagy értelmezéséhez.
    Társszerzőként kell megjelölni mindazokat a személyeket, akik jelentős mértékben hozzájárultak a cikk/tanulmány megszületéséhez.
    Ugyanakkor közreműködőként meg kell említeni mindazokat, akik részt vettek a cikkhez/tanulmányhoz kötődő kutatási folyamatban. A szerzőnek szavatolnia kell, hogy minden jelentős társszerzőt megemlített a cikkben/tanulmányban, valamint, hogy nem jelölt meg társszerzőként erre nem jogosult személyeket, továbbá, hogy minden társszerző láttamozta és jóváhagyta a tanulmány végleges változatát, valamint beleegyezett annak publikálásába.
  6. Közzététel és összeférhetetlenség
    Valamennyi szerzőnek kötelessége közzétenni a kéziratában azokat a pénzügyi vagy egyéb érdemi összeférhetetlenségi okokat, amelyek befolyásolhatják annak eredményeit vagy értelmezését. Ha a cikkhez/tanulmányhoz kapcsolódó kutatás támogatásban részesült, akkor annak minden pénzügyi támogatási forrását nyilvánosságra kell hozni.
  7. Szerzői nyilatkozat
    A szerző köteles a Szerkesztőség részére (1091. Budapest, Kálvin tér 9.) szkennelt és/vagy eredeti formában a „Nyilatkozat szerzői mű felhasználásáról” c. dokumentumot kitöltve és aláírva megküldeni.
  8. Alapvető hibák a megjelentetett művekben
    Amennyiben a szerző jelentős hibát vagy pontatlanságot fedez fel a már megjelentetett munkájában, haladéktalanul értesítenie kell a folyóirat Szerkesztőségét, és együtt kell működnie a tanulmány visszavonásában vagy helyesbítésében.
  9. Fellebbezés
    A szerzőknek jogukban áll felszólalni a Szerkesztőség által meghozott döntések ellen. A fellebbezéseket írásban, közvetlenül a Főszerkesztő részére szükséges elküldeni. A Főszerkesztő köteles a Szerkesztőbizottság elé vinni az ilyen jellegű ügyeket és végső döntését a folyóirat által meghatározott szabályok alapján hozza meg. A szerzők írásbeli választ kapnak a fellebbezésükre.

 

4§ A Folyóirat archiválási politikája

  1. A Folyóirat szerzői főszabály szerint semmilyen jogcím alatt nem fizetnek és nem kapnak díjat a tanulmányok megjelentetéséért. Mindazonáltal amennyiben a Károli Gáspár Református Egyetem szakmailag indokoltnak tartja, honoráriumot fizethet a szerzőnek, mely esetben a felek a kifizetés és a teljesítés részleteit tisztázó megbízási szerződést kö
  2. A Folyóirat nyílt hozzáférésű. A szerzők a megjelent mű elektronikus változatát szabadon letölthetik, nyomtathatják, illetve változtatás nélkül további elektronikus felületeken nyilvánossá A Folyóiratra vonatkozó azonosító adatok feltüntetése szükséges a nyilvánossá tétel során.
  3. Az olvasók számára lehetséges a Folyóiratban közölt művek elektronikus változatának a letöltése, illetve kinyomtatása a Folyóirat weboldaláról.
  4. A művek részbeni vagy teljes felhasználásakor a tudományterületnek megfelelő hivatkozást minden felhasználónak alkalmaznia kell.

 

[1] Forrás: https://publicationethics.org/core-practices