Gyakran Ismételt Kérdések - Láthatóság

Egyetemi Könyvtári Szövetség logója

Tartalom

Információk az MTMT-ről

Információk az egyetem által előfizetett adatbázisokról

Információk a repozitóriumról

Információk az Open Accessről (rövidítve OA)

Egyéb hasznos információk

Karspecifikus kérdések

 

 

Információk az MTMT-ről

Mi az az MTMT?

A Magyar Tudományos Művek Tára (MTMT) a hazai tudományos közleményeket és idézéseiket nyilvántartó bibliográfiai adatbázis. Az MTA-törvény szerint minden költségvetési támogatással született tudományos művet nyilván kell tartani az MTMT-ben. (www.mtmt.hu)

Hol találok útmutatót az MTMT használatához?

A hivatalos MTMT felhasználói kézikönyv egy kattintható taralomjegyzékkel rendelkező részletes útmutató, amely elérhető ezen a linken: https://www.mtmt.hu/system/files/mtmt2-szerzoi-utmutat-v1-2-2_kieg1_javitott2.pdf
A közlemények rögzítéséről és az idézéskapcsolatok felviteléről az aláhúzott szavakra kattintva megnyíló rövidített tájékoztatókból kaphatnak segítséget.
Az MTMT központi adminisztrátorai az MTMT oldalán, a Dokumentumok menüpontban teszik közzé segédleteiket. Rendkívül sok hasznos dokumentum és útmutató található itt, legyen szó az MTMT-ben történő közleményrögzítésről, szakterületi rangsorról, Hirsch-indexről, vagy szakadatbázisból történő importálásról. Közvetlen elérés az alábbi oldalról: https://www.mtmt.hu/dokumentumok

Kihez fordulhatok, ha megakadok az MTMT szerkesztésével?

Az oktatók, doktoranduszok a kari adminisztrátorokhoz fordulhatnak segítségért, valamint időpontot egyeztethetnek személyes konzultációra.

Kar

Adminisztrátor

Elérhetőség

Jogkör

ÁJK

Gál Hedda*

gal.hedda@kre.hu

admin 4-es jogkör

Bánka-Borbély Szabina

borbely.szabina@kre.hu

admin5

BTK

Lőrincz Judit

lorincz.judit@kre.hu

admin5

Cser Krisztina

cser.krisztina@kre.hu

admin5

GESZK

Cser Krisztina

cser.krisztina@kre.hu

admin5

HTK

Taba Zsófia Rita

taba.zsofia.rita@kre.hu

admin5

PK

Szabariné Bafia Gabriella

szabari.gabriella@kre.hu

admin5

*Az intézményi regisztrációk jóváhagyásával, problémákkal közvetlenül a 4-es admint, Gál Heddát keressék.

Hogyan kerülhet fel leghamarabb a publikációm az MTMT-be?

Leghamarabb a szerző tudja felvinni a publikációt.

Ha elakad:

  • fordulhat segítségért a kari adminhoz, vagy
  • behozhatja a kari Könyvtárba a művét (ajándékpéldányt szívesen fogadunk), mely alapján a könyvtáros felrögzíti a közleményét, vagy
  • megküldheti e-mailben a kari adminnak (ÁJK esetén további pontosítás a Karspecifikus kérdéseknél)
Milyen kritériumok alapján soroljam be a publikációimat az MTMT kategóriáiba?

Mindenekelőtt el kell dönteni, hogy a dokumentum, amit a kezemben tartok, vagy a publikáció, amit az online felületen látok pontosan milyen típusú publikáció:

  • könyv vagy
  • könyvrészlet vagy
  • folyóiratcikk vagy
  • konferenciaközlemény vagy
  • egyéb dokumentum

 

A helyes döntés az alapja a közlemény helyes rögzítésének.

Kiemelten fontos, hogy minden szerző ismerje az MTMT által használt besorolási rendszert, melyet a Típus, besorolás, jelleg című dokumentumban, az alábbi linken érhetnek el: https://www.mtmt.hu/files/tipus_jelleg_besorolas.pdf

Hogyan döntöm el, hogy könyv vagy folyóiratcikk?

A legegyszerűbb jellemző, hogy ISBN vagy ISSN szám szerepel a megjelent kiadványban. Ha ISBN, akkor könyv, ha pedig csak ISSN, akkor folyóirat. Ha mindkettő szerepel egy kiadványban, akkor az a könyv egy sorozat részeként jelenik meg. Erről részletesebben lentebb az Egyéb hasznos információkon belül olvashatnak.
Hangsúlyoznunk kell, hogy ha SOROZATBAN jelenik meg egy könyv, akkor az MTMT közleményrögzítéskor mindenképpen válasszák ki a Sorozat menüpont alatt a legördülő listából a könyvsorozat ISSN számát ezzel is növelve a láthatóságot!

Fel lehet-e tölteni az MTMT-be megjelenés előtti publikációt?

Megjelenés előtti publikációk adatainak felvitelét pályázati és egyéb teljesítésigazolások kiadását megelőzően ajánljuk, egyéb esetekben célszerű megvárni a megjelenést, mert az előzetes felvitel a megjelenés után módosításra szorul.
Az adatok első felvitele után a jelölő négyzetben meg kell jelölni, hogy megjelenés előtt áll.
Jól bevált gyakorlat, hogy a rendszer által felkínált +pipázási lehetőség mellett a publikáció címe után egy kötőjellel is beírjuk, hogy „megjelenés előtt”, így a nyilvános felületen is azonnal látszik, hogy a közlemény még nem jelent meg ténylegesen. Erre oda kell figyelni, hogy a későbbiekben korrigálásra kerüljön, megjelenés után. Adott esetben az adminok segítségét kell kérni a korrekcióban.

Angol nyelvű útmutató van-e az MTMT használatáról?

Angol nyelvű útmutató nem áll rendelkezésre, viszont az MTMT-ben a nyelvet át lehet állítani angolra a jobb felső sarokban.

Milyen gyakorisággal kell frissíteni az MTMT-ben szereplő közleményeimet?

Az MTMT felületére az új megjelenéseket és hivatkozásokat folyamatosan célszerű rögzíteni, de legalább évente kétszer érdemes a friss megjelenéseket rögzíteni és a hivatkozásokat monitorozni (pl. Google Scholar-ban, Scopus-ban, Dimensions-ban).

 

  

Információk az Egyetemünk által előfizetett adatbázisokról

Hol találok információt az előfizetett adatbázisokról?

Az Egyetem által az aktuális évre előfizetett adatbázisokat az alábbi oldalról érhetik el: corvina.kre.hu/databases2025.html

Hogyan érem el otthonról/távolról az előfizetett adatbázisokat?

A távoli elérésről itt olvasható bővebb tájékoztatás: https://corvina.kre.hu/eduid.html

 

  

Információk a repozitóriumról

Hol érem el az egyetemi repozitóriumot?

Az Egyetem 2023-ban KREPOZIT néven elindította az egyetemi repozitóriumot (https://krepozit.kre.hu/home). A repozitórium a jelenleg elérhető legújabb szoftveren (DSpace 7.x) működik.
A repozitórium lehetőséget nyújt az egyetem által megjelentetni kívánt folyóiratok, valamint kötetek online elérhetővé tételére. Az online tartalmak egyedi azonosítót kaphatnak (pl. DOI), így azok láthatósága is szélesebb körű lehet.
A repozitórium emellett segít a tárolt tartalmak webrobotok általi szélesebb körű indexálásában, láttatásában.
A repozitóriumba feltöltött publikációkat számos kereső és aggregátor indexálja, többek között a Google, az OAI kereső, a Core és a Base.
Az egyetem által megjelentetett folyóiratok (amennyiben itt tároljuk azokat) saját repozitóriumként használhatják a KREPOZIT-ot, ami előny a DOAJ és MTMT szakfolyóirat-minősítés elbírálásában.

Kihez fordulhatok a repozitóriumba történő felvitellel kapcsolatos kérdéseimmel?

Felvitellel kapcsolatos kérdés esetén forduljon könyvtáros kollégáinkhoz a repozitorium@kre.hu elérhetőségen.

Kihez fordulhatok a repozitóriummal kapcsolatos egyéb kérdéseimmel?

Kérdés esetén forduljon könyvtáros kollégáinkhoz az eksz@kre.hu elérhetőségen.

 

  

Információk az Open Accessről (röviden OA)

Mi az az OpenAccess?

Az OpenAccess (nyílt hozzáférés) egy széles körű nemzetközi mozgalom, amely ingyenes és nyílt online hozzáférést kíván biztosítani a tudományos információkhoz, például kiadványokhoz és adatokhoz. A kiadvány akkor minősül „nyílt hozzáférésűnek”, ha nincs pénzügyi, jogi vagy technikai akadálya a hozzáférésnek – vagyis amikor bárki elolvashatja, letöltheti, másolhatja, terjesztheti, kinyomtathatja, kereshet az információra és az információban, vagy felhasználhatja azt oktatásban vagy bármilyen más módon a jogi megállapodásokon belül.

A nyílt hozzáférés a tudományos kommunikáció olyan publikációs modellje, amely a kutatási információkat ingyenesen hozzáférhetővé teszi az olvasók számára, szemben a hagyományos előfizetési modellel, amelyben az olvasók előfizetés révén (általában könyvtárakon keresztül) férhetnek hozzá a tudományos információkhoz.

Milyen típusú OA megjelentetések léteznek?

Green open access (önarchiválás)

  • A szerző számára a publikálás nem jár költséggel, viszont lemond a felhasználási jogokról a végleges kiadói változat esetén.
  • A kiadói oldalon nem válik szabadon elérhetővé a tanulmány, vagy csak bizonyos idő után válik elérhetővé.
  • A szerző elhelyezheti a kézirat nem végleges változatát az intézményi repozitóriumban vagy más tárhelyen.


Gold open access (kiadói közzététel)

  • A szerző megtartja a felhasználási jogokat, szabadon közzéteheti a tanulmányt az intézményi honlapon, közösségi oldalakon stb.
  • A tanulmány a megjelenés pillanatában szabadon hozzáférhetővé válik a kiadói oldalon.
  • Valamennyi hazai és külföldi pályázat elfogadja a gold open access megjelenést.
  • A szerzőnek kell megfizetni a kiadó felé a közzétételi díjat (APC, article processing charge). Az APC nagyságrendileg 2-5 ezer euró cikkenként (kb. 800 ezer - 2 millió forint). Megfizetése azonban egyetemi EISZ keretszerződések esetén nem a szerzőt terheli.


Diamond/platina open access

  • A szerző megtartja a felhasználási jogokat, szabadon közzéteheti a tanulmányt az intézményi honlapon, közösségi oldalakon stb.
  • A tanulmány a megjelenés pillanatában szabadon hozzáférhetővé válik a kiadói oldalon.
  • Valamennyi hazai és külföldi pályázat elfogadja a diamond open access megjelenést (tulajdonképpen a gold OA ingyenes altípusa).
  • A szerzőnek semmilyen költséggel nem jár a közzététel.
  • Jellemzően intézményi, egyesületi folyóiratoknál fordul elő
Hol ellenőrizhetem, hogy az egyetemnek kivel van OA szerződése?

Beadás előtt ellenőrizni kell, hogy az adott folyóirat szerepel-e a szerződésben, a szerződési feltételek részletei (elfogadás dátuma, megjelenés dátuma), meddig él a szerződés: https://eisz.mtak.hu/index.php/hu/open-access/open-access-megallapodasok.html

Kérdés esetén forduljon könyvtáros kollégáinkhoz az eksz@kre.hu elérhetőségen.
Amennyiben OA jelenik meg publikációjuk, annak linkjét az MTMT-közleményrögzítésben (akár utólagos módosítással) „külső azonosítóként” kell feltüntetni, külön kiválasztva az OA típusát (green, gold stb).

Találok valahol részletes tájékoztatást az OA publikálásról?

A témához kapcsolódóan részletes előadást tartott Egyetemünk számára a KIFÜ (Kormányzati Informatikai Fejlesztési Ügynökség), melyet a KRE IKT Kutatóközpont youtube csatornáján hallgathatunk meg: https://www.youtube.com/watch?v=rEmqbnj1XyU

Hol tudom tovább képezni magam az OA publikálással kapcsolatban?

Az Open Access-el, valamint a kutatói online láthatósággal, adatbázishasználattal és egyéb publikációs készségekkel, eszközhasználattal kapcsolatos kurzusokat, workshopokat az IKT Kutatóközpont kurzuskínálatában találhat: https://btk.kre.hu/ozone/

 

  

Egyéb hasznos információk

Mit jelent az impakt faktor?

Az impakt faktor a folyóirat idézettségi mutatószáma.
Az impakt faktort nemcsak a folyóiratok rangsorolására alkalmazzák, hanem több tudományos intézetnél, pályázatok elbírálásánál is figyelembe veszik a kutatók egyéni tudományos értékmérőjeként.
További információk: https://minerva.mtak.hu/?p=57

Mit jelent a Q1-Q4 besorolás?

Azt mutatja meg, hogy a folyóirat az adott szakterületi rangsorban melyik negyedbe esik: a Q1 besorolású folyóiratok az élről számított első negyedbe, Q2: második negyedbe, Q3: harmadik negyedbe, Q4: utolsó negyedbe eső folyóiratokat jelölik.

Információk a Q1 és Q2-es folyóiratcikkek szerzőinek díjazásáról: https://portal.kre.hu/index.php/2624-11-2023-x-19-szamu-rektori-utasitas-a-karoli-kivalosagi-alaprol

Melyik kiadványnak van ISBN száma?

Az ISBN (International Standard Book Number = Nemzetközi Szabványos Könyvazonosító), vagy ISBN-szám korábban 10, ma 13 jegyű azonosítószám. A könyvek és egyéb monografikus jellegű vagy tanulmánykötetbe foglalt művek nyilvántartására szolgáló nemzetközi szabványos számrendszerhez tartozó kód.
Könyvek mellett ISBN‑t kaphatnak még az e‑könyvek, brosúrák, térképek, hangoskönyvek, oktatási célú video- és diafilmek, oktatási szoftverek és elsősorban szövegre épülő multimédiás kiadványok, valamint a Braille‑írással készült kiadványok is.
Az ISBN igénylése bárki számára ingyenes, Magyarországon (akár online) az OSZK‑nál van rá lehetőség.
További részletek: https://oszk.hu/isbn_ismn_iroda

2025. január 1. után az isbn@oszk.hu e-mail címen az Országos Széchényi Könyvtár ISBN irodájától való ISBN szám igénylés esetén be kell tenni másolatba az isbn@kre.hu e-mail címet is, valamint a kiosztott ISBN szám(ok) beérkezését követően szintén az isbn@kre.hu címre megírni a kapott számo(ka)t.

Kérjük továbbá, ha munkájuk megjelentetésekor a jelen levél címzettjei közt nem szereplő kiadóval működnek együtt, de az Egyetem égisze alatt jelentetik meg publikációjukat, akkor okvetlen hívják fel erre a teendőre a kiadó figyelmét.

Melyik kiadványnak van ISSN száma?

Az ISSN (International Standard Serial Number) az időszaki kiadványok nemzetközi azonosítója. Az időszaki kiadványok (periodikumok) lehetnek hírlapok, folyóiratok, sorozatok, évkönyvek, időről időre megjelenő kiadványok, például szakosított címtárak, konferenciaanyagok stb.
Folyóirat – ISSN-t kap, van évfolyama, lapszáma
Évkönyv – ISSN-t kap, évente jelenik meg

Sorozat (a kakukktojás) – ISSN-t és ISBN-t is kap, ugyanis könyv, amely egy bizonyos sorozaton belül jelenik meg.
Hangsúlyoznunk kell, hogy ha SOROZATBAN jelenik meg egy könyv, akkor az MTMT közleményrögzítéskor mindenképpen válasszák ki a Sorozat menüpont alatt a legördülő listából a könyvsorozat ISSN számát ezzel is növelve a láthatóságot!

Scopus vagy Web of Science által indexált könyvfejezetek megjelenítésekor mindenképpen jelezni kell a könyvsorozat ISSN számát ahhoz, hogy az MTMT felismerje és megjelenítse a Scopus / WoS jelzést, valamint ahhoz, hogy a publikáció szerzője esetlegesen a Károli Kiválósági Alap révén díjazásra kerüljön (további információk: https://portal.kre.hu/index.php/2624-11-2023-x-19-szamu-rektori-utasitas-a-karoli-kivalosagi-alaprol)

 

  

Karspecifikus kérdések

Állam- és Jogtudományi Kar

Hogyan kerülhet fel leghamarabb a publikációm az MTMT-be?

Leghamarabb a szerző tudja felvinni a publikációt.
Ha elakad:

  • behozhatja a kari Könyvtárba a művét (ajándékpéldányt szívesen fogadunk), mely alapján a könyvtáros felrögzíti, vagy
  • az erre a célra szolgáló sablont a megfelelő részeken kitöltve megküldheti e-mailben a kari adminnak.
Hogyan férek hozzá távolról a HVG-ORAC Jogkódexéhez?

A HVG-ORAC Jogkódex szolgáltatás otthonról történő eléréséhez telepíteni kell a Jogkódexet, vagy belépni a mobil.jogkodex.hu oldalon.
A belépéshez szükséges egyedi felhasználónevet és jelszót az érdeklődők a jogkodex@kre.hu  e-mail címről kérhetnek.

 

Bölcsészet- és Társadalomtudományi Kar

Miért fontos a honlap és az MTMT folyamatos karbantartása, illetve a kettő szinkronizálása?

Ez a két felület képezi egyetemünk tudományos láthatóságának legfontosabb eszközeit. Az indikátorokhoz kötött szerződéseink esetében az ezzel megbízott szakemberek az MTMT és a honlap alapján fognak tájékozódni oktatóink tudományos tevékenységéről, tudománymetriai mutatóiról, az Egyetem által elért kimagasló tudományos eredményekről, illetve az összegyetemi átlagos tudománymetriáról is.

Kihez fordulhat az a kolléga, aki a saját kari honlapjának karbantartásával elakad (pl. nem emlékszik a jelszavára, szerkesztési gondjai akadnak, nem jelenik meg a személyes lap az egyetemi honlapon)?

Oláh István (olah.istvan@kre.hu) és Szőke János (szoke.janos@kre.hu) tudnak segítséget nyújtani a problémás esetekben.

Mi a helyzet azokkal a kollégákkal, akik nyelvtanárok (pl. anyanyelvi lektorok), nem tudományos oktatók, és nem publikálnak?

A nyelvtanárok speciális esetet képeznek, náluk nem ragaszkodunk a tudományos tevékenységhez, a honlap ezen részeit nem szükséges kitölteniük.

Mi a helyzet a nyugdíjas kollégákkal? Nekik is karban kell tartaniuk a honlapjukat, illetve az MTMT-t?

Csak a főállású kollégáknak kell szerepelnie a honlapon, a „nagy presztízsű”, de nem főállású kollégák esetében az intézetvezető dönt, elvárja-e a folyamatos karbantartást. A már meglévő tartalmat nem szükséges törölni.

Milyen gyakorisággal kell frissíteni az oktatói honlapomat?

Ajánlott az oktatói adatlapokat legalább évente kétszer frissíteni.

 

Hittudományi Kar

Kihez fordulhatok a HTK honlapján lévő oktatói adatlapom létrehozásával, szerkesztésével, karbantartásával kapcsolatban?

Az oktatói adatlapok módosításával, karbantartásával kapcsolatban a Kar webmestereihez fordulhatnak, aki az alábbi e-mail címen érhető el: rh.webmester@kre.hu

Milyen gyakorisággal kell frissíteni az oktatói adatlapomat?

A kari Vezetés kéri, hogy az Oktatók a jövőben legalább félévente egyszer frissítsék mindkét felületet.

Hogy linkeljem be az MTMT-t az oktatói adatlapomra?

Az MTMT felületen bejelentkezés után az oktató neve alatti ’Munkásság’ fülre kattintva megjelenik egy lista. A böngészőablakban található linket kell kimásolni és elküldeni a webmestereknek, akik feltölti az oktatói adatlapra. (Bejelentkezés nélkül, a nyilvános felületen is generálható lista, ha bal oldalon a szerző nevére keresünk.)

 

Pedagógiai Kar

Mi a teendő a nem „teljes közleményekkel” (pl. konferencia absztrakt, fordítás, tankönyvek stb.)?

Az MTMT lehetővé teszi a “Teljes tudományos közlemények” kategóriába nem tartozó művek megjelentetését is, pl. rövidebb közlemények, tananyagok, nem lektorált folyóiratban megjelent szakcikkek, tudománynépszerűsítő írások, absztraktok stb. Ezek az összefoglaló táblázat “egyéb tudományos művek” oszlopába kerülnek, illetve az “oktatási művek”, “ismeretterjesztő művek”, “alkotások” stb. kategóriákba.

Meddig tudom szerkeszteni a közleményeimet?

Az MTMT2 szerzői útmutató alapján: „A szerzők egy új közlemény (forrás vagy idéző) adatainak felvitelét követően, annak nyilvánossá tételétől számított 90 napig szabadon szerkeszthetik az új, nyilvános rekordot. Ezt a rekord melletti szürke ceruza ikon jelzi, a kurzort az ikonra húzva, a dátum is megjelenik. A 90 napos határidő lejártával, vagy ha a közleményt időközben admin láttamozzák, vagy magasabb státusszal látják el (pl. egyeztetett), a szerző szerkesztési joga megszűnik. Ezt követően minden változtatás az érintett kari, intézményi vagy központi adminisztrátoroktól kérhető.”

Kihez fordulhatok a KRE PK kari honlapon található szerzői adatlapom szerkesztésével kapcsolatban?

A szerzői adatlapon (https://pk.kre.hu/index.php/karunkrol/oktatoink) megjelenítendő, frissítendő adatokat, dokumentumokat Dr. Méhes Balázs (mehes.balazs@kre.hu) dékánhelyettesnek és a pk.dekan@kre.hu e-mail-címre kell megküldeni. Jóváhagyás után a honlap felületét a webmesterek frissítik.

Milyen gyakorisággal kell frissíteni az MTMT felületet, illetve a kari honlapon található Publikációs jegyzéket és a Szakmai életrajzot?

Az MTMT-felületet a honlapon szereplő Szakmai életrajzzal, Publikációs jegyzékkel ajánlott félévente frissíttetni.

 

Kérdés esetén keresse fel személyesen a kari könyvtárak bármelyikét, forduljon bizalommal könyvtáros kollégáinkhoz közvetlenül vagy írjon nekünk az eksz@kre.hu elérhetőségen.