Hírek, múltbeli programjaink

Kárpát-medencei Mentálhigiénés Projektnapok

November 25–27. között zajlott a Kárpát-medencei Mentálhigiénés Projektnapok a Pszichológiai Továbbképző Központ szervezésében Mátraházán, a hegyek hófödte ormai között megbújó református Ráday Konferenciaközpontban. A rendezvényen a budapesti és a határon túli képzési helyszínek oktatói, jelenlegi és volt hallgatói, valamint mentálhigiénés szakemberek képviseltették magukat.

A megnyitón Törő Norbert Bach G-moll prelúdium c. művét adta elő. A kellemes hangulatú, szakmai szempontból tartalmas háromnapos program elején a nyitó áhítatot követően Kövi Zsuzsanna központvezető asszony köszöntötte a résztvevőket. A kerekasztal-beszélgetések lehetőséget biztosítottak a mentálhigiénés szakmai identitás újragondolására; a mentálhigiéné, a szupervízió, a coaching, valamint a lelkigondozás különbségeinek és érintkezési pontjainak tisztázására, valamint a református értékek – család – mentálhigiéné egymást átható fogalmainak körüljárására. Az egyes konkrét projektekben résztvevő megvalósítók beszámolói is széles skálát mutattak fel a Kárpátaljai Magyar Nagycsaládosok Egyesületének beszámolójától kezdve a Felvidéken vagy épp a Délvidéken megvalósuló projekteken, valamint a volt hallgatók alumni programján keresztül a Rákóczi Szövetséggel megvalósuló együttműködési keretekig.

A projektnapok keretében közösségépítő, irodalomterápiás eszközöket is felhasználó csapatépítő programot tartott Törő Norbert kollégánk. A rendezvénysorozat voltaképpen Kárpát-medencei szintű szakmai és gyakorlati hálózatépítésként is funkcionált.

Kárpát-medencei Mentálhigiénés Projektnapok fotó

logólogó

 ***

Családi és közösségi nap a csetfalvai református közösségben Kárpátalján

Egy emlékezetes családi és közösségi program valósult meg a Csetfalvai Református Egyházközség szervezésében Papp Anita, egyetemünk kihelyezett beregszászi mentálhigiénés képzésben részt vevő hallgatójának irányításával. A rendezvény célja a közösségi kapcsolatok elmélyítése és a résztvevők lelki feltöltődése volt, a helyszín pedig a festői szépségű Nagyszőlősi Szelíd Lovasközpont, amely tökéletes környezetet biztosított a különleges eseménynek.

A nap áhítattal indult, majd Margitics Erik lovasbemutatója következett, amely lenyűgözte a családokat. A gyermekek izgatottan vettek részt a lovaglásban és íjászatban, míg a felnőttek beszélgetések és interaktív tevékenységek részesei lehettek Orbán Erzsébet mentálhigiénés szakember vezetésével.

Andrea Tóth kreatív műhelymunkája különleges élményt kínált: a résztvevők megtanulhatták a gyertyaöntés művészetét, amely minden korosztály számára élvezetes volt. A közösségi eseményt egy vidám, kötetlen hangulatú játék és lángossütés zárta, amely alkalmat adott az önfeledt beszélgetésre és kapcsolódásra.

Az esemény a magyar kormány és a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. támogatásával valósult meg, és 45 résztvevő élvezhette a tartalmas programot, amely mindenki számára élményekkel teli napot biztosított.

Fotók: Papp Anita

 ***

Mentálhigiénés workshopok a Csopaki utcában

A Károlin végzett mentálhigiénés segítő szakemberek tartottak workshopokat 2024. október 18-án a Csopaki utcai épületben. A workshopok során olyan témákat érintettek, jártak körül, mint a vizsgastressz csökkentési módszerek, a mentálhigiénés szakmai identitás és az időskori integritás.

A résztvevők kiemelték, hogy fontosnak érzik a jelenlegi és az alumni hallgatók közösségének az építését, valamint az együttműködés erősítését mentálhigiénés és pszichológia szakos hallgatók között, kinyitva a teret a további szakok érdeklődői iránt is.

 ***

Léleksimogató – A Rákóczi-főiskola Lelki Egészség Napja

2024. október 10-én a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola hallgatói immár nyolcadik alkalommal vehettek részt a Lelki Egészség Napon, amely az intézmény központi rendezvényei közé tartozik. A „Léleksimogató” esemény célja a diákok lelki egészségének támogatása és a közösségi kapcsolatok erősítése volt.

A délelőtti program során három különböző mentálhigiénés műhely várta a hallgatókat, amelyek a lelki ellenállóképesség fejlesztését, az önismeret mélyítését és a közösségi kapcsolatok erősítését helyezték középpontba. A résztvevők aktív közreműködésével zajló foglalkozások lehetőséget biztosítottak a stresszkezelés és a személyes erőforrások feltérképezésére, melyekben a Károli Gáspár Református Egyetem kihelyezett mentálhigiénés segítő szakember képzés oktatói is részt vállaltak.

A délutáni műhelymunkák sokféle élményt kínáltak. Az emberi kapcsolatok mélyebb lelki vonatkozásait egy másik műhely tárgyalta, ahol a résztvevők az érzelmi kötődés és a kapcsolatokban rejlő támogatás jelentőségét vizsgálták. Egy másik foglalkozás középpontjában az egészséges önkép kialakítása és az önszeretet kérdései álltak, amely során a hallgatók gyakorlati útmutatást kaptak önértékelésük megerősítéséhez.

A rendezvény különlegessége volt a World Café módszerű beszélgetős műhely, amely lehetőséget adott a diákoknak a mélyebb közösségi élmények átélésére. A hallgatók kézműves foglalkozáson is részt vehettek, ahol a simogatás élményére építve a nemezelés technikáját gyakorolták, lehetőséget biztosítva arra, hogy az alkotás során a tapintás és a kreativitás új dimenzióit fedezzék fel. A nap programjához hozzátartozott a Filmklub is, amely keretében a hallgatók egy inspiráló film segítségével mélyülhettek el a lelki egészség kérdéseiben.

Az ukrán nyelvű hallgatók számára külön program vált elérhetővé, amelyet egy tapasztalt pszichológus vezetett, biztosítva számukra a nyelvi és kulturális sajátosságoknak megfelelő szakmai támogatást. A nap végén egy meghitt hangulatú református ifjúsági istentisztelettel zárult az esemény, amelyen a FRIGY Band zenei szolgálata segített méltó befejezést nyújtani a Léleksimogató rendezvénynek.

A rendezvény szervezésében részt vett a Pedagógia, Pszichológia, Tanító, Óvodapedagógia, Oktatási Intézményvezetés Tanszék, a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola Pszichológiai Szolgálata és a Kárpátaljai Magyar Mentálhigiénés Társaság, valamint Magyarország Kormánya és a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. támogatta a programot, biztosítva annak szakmai és anyagi hátterét.

A rendezvényről készült összefoglaló videó ide kattintva megtekinthető.

logólogó
***

Évindító rendezvény a Pszichológiai Továbbképző Központban

A Pszichológiai Továbbképző Központ 2024. augusztus 30-án egy lelki egészségfejlesztő programra várta az intézmény oktatóit és hallgatóit. Az alkalomra, melyet az egyetem Csopaki utcai épületében tartottak, az egész Kárpát-medencéből érkeztek érdeklődők. Erdélyből, Felvidékről, Délvidékről és Kárpátaljáról is érkeztek az eseményre, közel százan vettek részt a rendezvényen.

A programon résztvevők megismerhették a Pszichológiai Továbbképző Központ továbbképzéseit és lelki egészségfejlesztő workshopjait. Az alkalmon Bagdy Emőke klinikai szakpszichológus, egyetemünk professor emeritája, Kozma-Vízkeleti Dániel család-pszichoterapeuta, Harsányi Szabolcs Gergő sport szakpszichológus, Kovács Dóra pszichoterapeuta pszichiáter, Kertai Kiss Ildikó és Simon László szupervizor-coach szakemberek tartottak előadásokat és kiscsoportos interaktív workshopokat.

A lelki egészségfejlesztő programot Varga Katica zenei előadása kísérte. Műsorában megzenésített versek, valamint keresztény dicsőítő énekek hangoztak el Kövi Arthur Bálint csellóművész közreműködésével. A rendezvényről készült képgaléria ide kattintva tekinthető meg.

logólogó

***

Felvidéki Komáromi Református Egyházmegye Lelkigondozói Csoportjának Meghallgatlak nevű projektje

Három évvel ezelőtt egy egyházközségi közgyűlés szavazatára épülve született meg az a gondolat, hogy a komáromi egyházmegye területén jöjjön létre egy mentálhigiénés szakemberekből álló csoport. Olyan kollégákat szólítottunk meg, akik az egyházmegye területén élnek és tevékenykednek. A több mint 15 személyből végül 9-en vállaltuk, hogy egy hat évre szóló projektbe kezdünk. Két főbb irányt fogalmaztunk meg. Egyfelől a lelkigondozás szolgálatát is végző lelkészek számára kívánunk tematikus előadásokat szervezni különböző szakemberek meghívásával. Másfelől négyszemközti, kliens-segítői beszélgetés lehetőségét kínálni azoknak, akik az egyházmegye gyülekezeteiben élnek.

Mivel csoportunk tagjai nem csak reformátusok, így a kliens-segítői beszélgetés lehetőségét mindazoknak ajánljuk, akik különböző felekezetekhez tartoznak. Havi rendszerességgel találkozunk a Zips központban, ahol „hogy vagy, hogy érzed magad” nyitó és záró kör mellett szervezési, tervezési, kivitelezési megbeszéléseket is tartunk. Jelenleg harmadik alkalomként, egy egész napos műhelymunkát készítünk elő lelkészek számára. A  komáromi református gyülekezetnek köszönhetően rendelkezünk egy kliens-segítői beszélgetésre alkalmas helyiséggel, Facebook-oldalt indítottunk, reklámplakátot készítünk, s igyekszünk minél több személyhez eljuttatni annak lehetőségét, hogy hívő emberként is élhetnek a lelkigondozás áldásával.  

***

2024. augusztus

Mentálhigiénés segítők az oromi Malomfesztiválon
MélyÜLŐ és Gombolkodó címmel tartotta meg programját a szabadkai képzés első és második évfolyama a legnépszerűbb vajdasági fesztiválon. A rendhagyó helyszínen összesen tizenhat mentálhigiénés segítő vállalt önkéntes foglalkozást vagy egyéni segítő beszélgetéseket. Gombolkodó volt a címe annak a workshopnak, amelyet Margit Mária és Szalkai Orsolya vezetett. „A résztvevők szorgosan figyeltek befelé, miközben szerepekről, énképről, kapcsolatokról, erősségekről, érzésekről és még sok egyéb más, embert érintő kérdésről beszélgettünk” – foglalta össze Szalkai Orsolya.

Ábrahám P. Krisztina és  Plavšić Anikó interaktív műhelyfoglalkozást tartott – megfogalmazásuk szerint ­– „korlátozó gondolatokról, énképről, önbizalomról, önértékelésről, önbecsülésről remek közös játékokkal és hasznos gyakorlatokkal”. Adáról, Felsőhegyről, Magyarkanizsáról, Óbecséről, Szabadkáról és Zentáról kerekedtek fel mentálhigiénés segítők, hogy a fesztivál forgatagában és hangzavara ellenére is nyújthassák azt, amire kortól és nemtől függetlenül egyaránt szüksége volt a rendezvény résztvevőinek és szervezőinek, ez pedig az ítélkezésmentes és elfogadó kérdezés, és a figyelmes meghallgatás volt. A szervezőkkel egyeztetve az a döntés született, hogy jövőre újra helyet és teret kap a MélyÜLŐ az oromi Malomfesztiválon.


Szöveg: Szarka Mándity Krisztina – Fotó: Ábrahám P. Krisztina

***

2024. július

Felvételi alkalom Felvidéken és Délvidéken
2024. júliusában nagyon kellemes hangulatban lezajlott Szabadkán a 3. délvidéki évfolyam és Léván az 5. felvidéki évfolyam felvételije. Köszönet mindazoknak, akik környezetükben segítettétek a mentálhigiénés képzés híradását és buzdították az érdeklődőket. Bízunk benne, hogy lesz alkalmunk megismerni egymást a készülő közös projektekben és évindító lelki egészség rendezvényünkön. A jelentkezési határidő augusztus 15-ig lett meghosszabbítva, még várjuk a jelentkezőket.

***

2024. július 31.

GYÖNGYSOR - mentálhigiénés projekt Felvidéken

Másfél havonta találkoznak a felvidéki mentálhigiénés kollégák egy esti online Zoom alkalmon, ahol egymásra figyelve megoszthatják aktuális élményeiket és egymást kísérve segítik az évközi élethelyzeteikben. A kezdő nagy kör után a Zoom technikának köszönhetően 4 fős kiscsoportos beszélgetésekben folytatódik a meghitt együttlét, majd egy záró nagy körben egy-egy érzéssel elköszönnek. A projektet a tavalyi Kisvárdán megrendezett 8. Hálózatépítő Konferencián bemutatott projekt ihlette meg.

Legutóbb - a nyári iskolai szünet és a hőség ellenére - 2024. július 31-én jött össze a csoport. Legközelebb szeptember 11-én várja a kollégákat a projekt-team.

***

2024. július 18.

Szakmai kapcsolatok és együttműködés a kárpátaljai magyar főiskolával

***

2024. június 24-25.

Gyermek gyászcsoport-vezető képzés Beregszászon

A Kárpátaljai Magyar Mentálhigiénés Társaság és a Rákóczi-főiskola Pszichológiai Szakszolgálatának szervezésében gyermek gyászcsoport-vezető képzésre került sor Beregszászon. A kétnapos eseménynek a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola adott otthont. A kurzuson tizenhat kárpátaljai leendő mentálhigiénés szakember vett részt, akik a Károli Gáspár Református Egyetem beregszászi kihelyezett szakirányú továbbképzés másodéves hallgatói.

A képzésről bővebben ide kattintva olvashatnak.

***

2024. június 8.

Összetartozás lélekben és Istenben – mentálhigiénés szakmai rendezvény

Összetartozás lélekben és Istenben - mentálhigiénés szakmai rendezvény - videós összefoglaló

logólogó

***

2024. június 6.

Együttműködési megállapodást írt alá egyetemünk a Rákóczi Szövetséggel

***

 2024. november 2-4.

Kárpát-medencei magyar lelki segítő szolgálat VIII. hálózatépítő konferencia

logólogó