HIT Talk 3. rész - Holland múlt és magyar örökség. Mi maradt a történelmi kálvinizmusból?

Idén emlékezik meg a világ reformátussága Abraham Kuyper halálának 100. évfordulójáról. Kuyper mint lelkész és teológiai tanár, politikus és újságíró, egyház és egyetem alapító, miniszterelnök és államminiszter nagyban alakította a modern Hollandia politikai és társadalmi folyamatait.

A Kuyper által képviselt neokálvinista szellemiség (amely Kálvin írásmagyarázati hagyományára nem mint teológiai irányzatra, hanem mint világnézetre tekintett) ihlető erővel látta el a Sebestyén Jenő nevével fémjelzett magyar történelmi kálvinizmust is.

Beszélgetésünk nagy vonalakban bemutatja a neokálvinizmus sajátságait és máig ható örökségét, méltatja annak két világháború közötti magyarországi hatásait. A beszélgetés résztvevői: Köbel Szilvia, jogász (KRE ÁJK); Kocsev Miklós, teológus, dékán (KRE HTK); Marco de Leeuw van Weenen, lelkipásztor. Moderátor: Lányi Gábor egyháztörténész (KRE HTK)

 

Készült a KRE Egyház és Társadalom Kutatóintézetének Reformáció Öröksége Műhelye, illetve az Egyetem Hittudományi Karnak Egyháztörténeti Intézete együttműködésében.

 

Közzétéve: 2020.11.25.

Szakirányú továbbképzések

Szakirányú továbbképzések

Közösségi Média

Közösségi média

Kultúra, közélet

Rádió

Károli Podcast

Károli Podcast

Károli Klub

Károli Podcast

Könyvtár

Könyvtár logó

Napi biztatás

Napi biztatás

 

Tudomány, kutatás

Tudomány, kutatás

Galéria

galéria, fotógép