Publikációs felhívás – Kisebbségvédelmi folyóirat

 

A folyóirat általános leírása

A Kisebbségvédelem a Károli Gáspár Református Egyetem tudományos folyóirata, mely Európa őshonos nemzeti közösségeinek aktuális helyzetével kapcsolatos tanulmányokat hivatott közölni. Folyóiratunk első sorban a témával kapcsolatos jogi elemzésekre fókuszál, de interdiszciplinárisan működik, így bátorítjuk különösen a politikatudomány, szociológia, történettudomány és egyéb humán tudományok kutatóit, hogy írásaikat nyújtsák be szerkesztőségünkhöz. Célunk, hogy a hagyományos európai nemzeti közösségekre vonatkozó tudományos gondolkodást, valamint a témával foglalkozó kutatók közti eszmecserét elősegítsük.

Folyóiratunk dupla anonim szakmai bírálati rendszerben működik, és évente legalább két számmal jelentkezik magyar, illetve angol nyelven nyomtatott és online formában. Az egyes számok szabadon hozzáférhetők valamennyi érdeklődő hallgató, kutató, elméleti- és gyakorlati szakember számára az Egyetem vonatkozó online felületén (http://www.kre.hu/portal/index.php/kiadvanyok/folyoiratok/kisebbsegvedelem.html). 

A Szerkesztőbizottság egyetemi professzorokból és szakemberekből áll, akik öt különböző országban működő (Magyarország, Románia, Szerbia, Szlovákia és Ukrajna) hét különféle egyetemnek vagy intézetnek a munkatársai.

A szerkesztőség különösen ösztönzi a fiatal kutatókat, hogy munkáikat nyújtsák be hozzánk, illetve, hogy ezt megelőzően lépjenek velünk kapcsolatba publikációs ötleteik megvitatására, és az esetleges kérdéseiknek a lektorálási folyamatot megelőző átbeszélésére.

Szerkesztőségünk az év minden napján várja a közlésre szánt kéziratokat, melyeket, ha valamilyen okból kifolyólag nem tudunk az aktuálisan szerkesztett számban publikálni, akkor egy későbbi kiadásban közlünk. Leendő szerzőink figyelmét felhívjuk, hogy a benyújtott kéziratokat szúrópróba-szerűen plágiumkereső szűrőnek és mesterséges intelligenciadetektornak vethetjük alá, vizsgálandó a szövegek eredetiségét.

Valamennyi szerzőnk két nyomtatott példányra jogosult a saját írását tartalmazó kötetből térítésmentesen.

A szerző(k) jogosult(ak) a nyomtatott folyóirat két példányára ingyenesen.

Írásaikat e-mailben küldjék az alábbi e-mail címre: Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát..

 

Lektorálási folyamat

A Kisebbségvédelem folyóirat dupla anonim szakmai bírálati rendszerrel működik, hogy biztosítsa a tisztességes és objektív publikálási folyamatot. Következésképpen a szerzők személyazonossága és titulusa ismeretlen a bírálók előtt, a bírálók által a szerzőknek átadott jelentések pedig névtelenek.

A benyújtott kéziratokat két (vagy szükség esetén három) független szakértő bírálja el. Minden bíráló ugyanazt a szabványosított formanyomtatványt használja a kézirat elemzési keretének, módszertanának, logikájának, koherenciájának, tudományos hozzáadott értékének, újdonságának, eredetiségének, érthetőségének, nyelvtani és tudományos stílusának értékelésére. Külön megjegyzéseket tesznek a szerző és a szerkesztőbizottság számára, ez utóbbiakat a szerkesztőség bizalmasan kezeli. Minden egyes bírálatnak négy lehetséges kimenetele lehet:

1) Elfogadás - ha a kézirat a benyújtott formában alkalmas a közzétételre.

2) Kisebb átdolgozás szükséges - ha a kézirat kisebb átdolgozások után publikálásra alkalmas.

3) Jelentősebb átdolgozás szükséges - ha a kéziraton jelentős változtatásokat kell végrehajtani, például bővített adatelemzést, az szakirodalmi áttekintés kiszélesítését vagy a szövegrészek átírását.

4) Elutasítás - ha a kézirat nem alkalmas a folyóiratban való közzétételre, vagy ha a szükséges átdolgozások túl alapvetőek ahhoz, hogy a beadványt a benyújtott formában továbbra is figyelembe lehessen venni.

A szerkesztőségi döntés ezeken a felülvizsgálatokon és szükség esetén a szerkesztőbizottság tagjaival folytatott konzultációkon alapul. A bírálati folyamat első fordulója általában 2-4 hetet vesz igénybe, míg a felülvizsgált szöveg felülvizsgálata általában 1-2 hetet vesz igénybe.

A kéziratokat érdemi elbírálás után el lehet utasítani, ha: nem rendelkeznek az olvasók számára az elemzés egészének megértéséhez szükséges megfelelő struktúrával; nem tartalmaznak új tudományos eredményeket; nem tartalmaznak naprakész hivatkozásokat; olyan elméleteket, koncepciókat vagy következtetéseket fogalmaznak meg, amelyeket az adatok, érvek vagy bemutatott információk nem támasztanak alá kellő alapossággal; nem nyújtanak elegendő információt a módszertanra vagy a kutatás egyéb részeire vonatkozóan; nyelvi szempontból alacsony minőséget képviselnek.

 

Legfontosabb formai kritériumok (részletesebben lásd a szerzői sablont)

A kiadványban megjelentetett tanulmányok 25.000-45.000 karakter terjedelműek lehetnek szóközökkel együtt (bele nem számítva az absztraktot, a mellékleteket és az irodalomjegyzéket).

Minden tanulmánynak tartalmaznia kell egy 200-400 szavas absztraktot, amely röviden összefoglalja a tanulmány lényegét, valamint egy szöveg végi Irodalomjegyzéket a felhasznált forrásokról. További alapvető formai kritériumok:

A kéziratokat doc, vagy docx fájlformátumban kérjük leadni; Book Antiqua betűtípus; 11-es betűméret; 2,5-es margók; és 1,15-ös sortávolság használatával.