Kun Miklós telt házas előadásával folytatódott a Károli Szabadegyetem május 22-én. A Károlyi-Csekonics-palotában tartott rendezvényen Trócsányi László rektor köszöntötte egyetemünk professor emeritusát, aki 2003-ban kezdett tanítani az intézményben, 2005-ben pedig Professzor úr vezetésével jött létre a Kremlinológiai Intézet, mely új történeti tudományágat teremtett a hazai történetírásban.
Kun Miklós professzor előadása elején elmondta, sokat köszönhet az egyetemnek, sok szállal kötődik az intézményhez és megtiszteltetés, hogy ma a Károli Szabadegyetem színpadán tarthat előadást. A Széchenyi-díjas történész, Szovjetunió- és Oroszország-szakértő a Hanyatlás a szovjet birodalomban Brezsnyev idején (1968-1981) című előadását a gerontokrácia fogalmának ismertetésével kezdte. A gerontokrácia görög szó az öregekből álló politikai vezető réteg uralmát jelenti. A kifejezést a XX. században a Szovjetunió vezetésére használták, hiszen előadásának „főszereplője”, Brezsnyev is 75 éves koráig irányította a kommunista országot, utódai is 70 éves koruk után kerültek hatalomra. Professzor úr többek között azt vizsgálta előadása során, hogy mennyiben járulhatott hozzá a Szovjetunió széteséséhez az idős politikai vezetés megújulásra való képtelensége. A Szovjetunió hanyatlását, gazdasági nehézségeit az 1973-as olajválság is fokozta, nagyon megdrágítva az ország korszerűtlen nehéziparát, mely adósságokban taszította a Szovjetunió mellett a többi kommunista országot is. A Brezsnyev-doktrínában foglaltak fenntartása, az elöregedő vezetői réteg mind-mind hozzájárulhattak a Szovjetunió felbomlásához.
Professzor úr számtalan példával illusztrálta előadásának eseményeit, a közönség pedig számos kérdést tett fel a témával kapcsolatban az előadás végén. A Károli Szabadegyetem májusi rendezvényét hamarosan visszanézheti az egyetem YouTube-csatornáján. A rendezvényről készült képgaléria itt tekinthető meg.
Az előadás visszanézhető az egyetem YouTube-csatornáján: