Istentisztelettel egybekötött tanévnyitó ünnepséggel vette kezdetét a 2024/2025. tanév egyetemünkön. A Kálvin téri református templomban tartott rendezvényen került sor az elsőéves hallgatók köszöntésére és fogadalomtételükre.
„Az istenfélelem vezet és áldott vezetővé tesz” – hangsúlyozta Steinbach József püspök, a Magyarországi Református Egyház Zsinatának lelkészi elnöke ünnepi igehirdetésében. A Példabeszédek könyve 14. fejezetének 2. verse alapján („Aki egyenes úton jár, féli az Urat, de aki letéved útjairól, az megveti őt.”) elmondta, hogy az istenfélelem nem az Istentől való félelmet jelenti, hanem az élő Istenbe vetett hitet és az ebből következő hódolatot. Azt a hitet, amely tudja és vallja, hogy ő az Úr, a szent és örök Isten. Halandó és törékeny emberként csupán részigazságaink lehetnek, azonban, ha Isten áll életünk középpontjában, ha vele vagyunk közösségben, akkor életünk minden területén szilárdan megállhatunk. A Példabeszédek könyve rámutat arra, hogy az istenfélelem tudás is, hiszen az istenfélelemből fakad az a bölcsesség, amely egyedül képes utat mutatni mindannyiunknak. A református egyetem pedig az a hely, ahol minden szakterületet átjár ennek a bölcsességnek az ismerete, az az igazi tudás, amely sohasem öncélú.
Püspök úr kiemelte, hogy bizonytalan világunkban biztos útra van szükségünk, az istenfélelem pedig képes vezetni bennünket. Isten kijelentése a biztos út számunkra, a Biblia az ige forrása, de sosem a börtöne. Zarándokok vagyunk ebben a világban és nem csavargók – fogalmazott – így örökkévaló célunk van. Kanyarokkal teli, de mégis egyenes úton járhatunk, hiszen hitünk és reménységünk visz előre. Hozzátette, hogy a vezetésnek mindig rendje van, úgy tudunk haladni életutunkon, ha figyelembe vesszük a jelzőtáblákat, az iránymutatásokat. Még szabadságunk is csak rendben élhető meg. Az egyetem a szakmai tudás átadása mellett megmutatja a helyes krisztusi viszonyulást, hogy a keresztyén élet rendje megjelenhessék életünk minden területén. Az istenfélelem nemcsak vezet, de vezetővé is tesz. Ahogyan az egyetem oktatói vezetőként mutatnak utat a hallgatóknak, úgy pár év múlva a hallgatók a jövő keresztyén értelmiségeiként példaképként járhatnak majd elöl, s az erre a szolgálatra való felkészülés az egyetem falai között veszi kezdetét.
Lánszki Regő építészeti államtitkár köszöntő beszédében rámutatott arra, hogy a Biblia sokszor beszél az építkezésről, kiemelte, hogy Jézus nem egyszerűen ács volt, hanem építőmester, így szakmai tapasztalatból is nagyon jól tudta, hogy milyen fontos szerepe van a biztos alapnak. Ahogy építészeti szempontból a ház alapköve a sarokkő, úgy életünk fundamentuma csak Jézus Krisztus lehet, érdemes tehát erre az alapra építenünk. Államtitkár úr hangsúlyozta, hogy Krisztus követése nem tesz bennünket egyformává, mindannyian saját tehetségünk és elgondolásunk szerint alkothatunk egyedit. Lánszki Regő többek között az egyetem új, ferencvárosi campusáról is beszélt, melynek tervei a református örökség és az egyház küldetése nyomán formálódtak. Egy olyan egyetemi épület készül, amely befogad és maga is beilleszkedik. Magas építészeti minőséget képvisel, amelyet a fenntarthatóság, a környezettudatosság és a református visszafogottság jellemez. Egy hívogató, mégis szakrális jellegű közösségi tér, amely továbbviszi azt a hagyományt, amely teológiai, gyülekezeti és építészeti szempontból a reformátusok sajátja.
Trócsányi László rektor tanévnyitó köszöntő beszédében számos útravalót intézett az elsőéves hallgatókhoz. „Legyetek nyitottak egymásra és arra, amit tanultok” – hangzott az első jótanács, majd hozzátette, hogy „az élet minden területén jártas tanáraitoktól bátran kérdezzetek, és merjétek megfogalmazni véleményeteket az órákon tanultakkal kapcsolatban”. Rektor úr az egyetemet jellemző minőség és közösség szavak jelentőségére is felhívta a figyelmet. A minőségi oktatás kapcsán bátorította a hallgatókat, hogy az alaptanulmányokon túl vegyenek részt a tudományos diákkörök munkájában, jelentkezzenek szakkollégiumba és minden adandó lehetőség alkalmával szélesítsék a látókörüket. A közösség kapcsán kiemelte, hogy az egyetem a keresztyén értékeket képviseli, s az intézmény lehetőséget szeretne adni a hallgatóknak arra, hogy ezzel az értékrenddel megismerkedjenek. Az egyetemi évek az életre szóló barátságok megkötésének időszaka – hangsúlyozta és hozzátette, hogy számos sportolási lehetőség biztosított a hallgatók részére a test és lélek egységének erősítésére. Az oktatók figyelmét a folyamatos önfejlesztés, valamint a tehetséggondozás és mentorálás fontosságára hívta fel.
Az ünnepség keretében Veres Sándor, a Dunamelléki Református Egyházkerület főgondnoka átadta a 25 éven felüli teológiára jelentkezők ösztöndíját, mely azért jött létre, hogy támogassa mindazokat, akik elhívásuk érdekében otthagyták a munkaerőpiacot, hogy teológiai tanulmányaikra koncentráljanak és felkészüljenek a lelkipásztori szolgálatra. A Dunamelléki Református Egyházkerület által létrehozott és 2024 szeptemberében bevezetett ösztöndíjat első alkalommal Hegedüs István nyerte el.
Az ünnepségen Völgyesi Anna Sára szociálpedagógia szakos hallgató Mozart Falusi táncok című művének első tételét játszotta klarinéton.
A tanévnyitóról készült videó itt megtekinthető.