EMLÉKEZZ RÁNK! ...azokra, akik „egy kis munkán” voltunk a Szovjetunióban

Makra Mónika és Gárdonyi Adrienn könyvbemutatója 2017. március 1-én a KRE BTK Dísztermében.

A könyvet bemutatja Prof. Dr. habil. Szakály Sándor tanszékvezető egyetemi tanár (KRE), a VERITAS Történetkutató Intézet igazgatója.

Helyszín: KRE Bölcsészettudományi Kar, Buda Béla terem (Díszterem – 1. emelet)
Időpont: 2017. március 1. 16:00

A szerzőkről:
Makra Mónika a Károli Gáspár Református Egyetem történelem szakos hallgatója, Gárdonyi Adrienn pedig a Dunavarsányi Árpád Fejedelem Általános Iskola német-nemzetiségi szakos tanítója. Mindketten feladatuknak érezték szülőfalujuk sorstragédiájának feldolgozását. Szerettek volna emléket állítani a községeikből elhurcolt lakosoknak, több mint 800 főről van szó.

Rövid ismertetés:
A könyv Taksony és Dunavarsány községek sorstragédiáját, a Málenkij robotot dolgozza fel. 54 interjú alapján rekonstruálták az elhurcolás körülményeit, kiutazás menetét, a kint eltöltött hányattatott évek borzalmait. Ez a könyv a maga módján egyedülálló, szakkönyv és egyben forrásgyűjtemény. Rengeteg kép színesíti több, mint 400 oldalon keresztül. Úgy gondoljuk a témában kutató történészek számára üdítő színfolt lesz.

A könyv történeti háttere:
1945 januárjában még javában zajlott Budapest ostroma, de már a szovjetek által elfoglalt területeken elkezdték összeszedni a német származású munkaképes lakosságot. Német származás..., hogy mégis mit jelent ez a kifejezés mai napig nem tisztázott pontosan. Kevesen tudnak róla, de a Magyar Állam a 2015-’16-os évet a Szovjetunióba hurcolt politikai foglyok és kényszermunkások emlékévévé nyilvánította. Ennek köszönhetően számos, könyv, dokumentumfilm és kiállítás született a GULÁG/GUPVI témában, hogy az emberek figyelmét felhívja arra a több, mint 800.000 magyar emberre, akiket a szovjet rendszer igazságtalanul meggyötört.

A nemrég megjelent könyv témája, ennek az időszaknak egy töredékét dolgozza fel, a Málenkij robotot, amikor is a korabeli Magyarországról közel 300 ezer civil embert hurcoltak el „csak egy kis munkára”, ebből a kis munkából öt év lett, az öt évből elfelejthetetlen szörnyű emlékek. (Forrás: http://www.hirtukor.hu)

„Nem tartottam és ma sem tartom igazságosnak, hogy elhurcoltak, mert ártatlanul kerültem oda, mint a többi. A fiatalok nem is hiszik el, hogy igaz volt. Jó lesz, ha elolvassák és okulnak belőle, hogy velük ne tehessen ilyet senki.” – Gayerhosz György

Szakirányú továbbképzések

Szakirányú továbbképzések

Közösségi Média

Közösségi média

Kultúra, közélet

Rádió

Károli Podcast

Károli Podcast

Károli Klub

Károli Podcast

Könyvtár

Könyvtár logó

Napi biztatás

Napi biztatás

 

Tudomány, kutatás

Tudomány, kutatás

Galéria

galéria, fotógép