Mentortanárok

Mi a KIDA – Károli Interdiszciplináris Akadémia?

Ablonczy Bálint

Ablonczy BálintAblonczy Bálint 2005-ben végzett az ELTE BTK történelem, 2018-ban néprajz szakán. 2019 szeptemberétől az ELTE BTK Művelődéstörténeti Doktori Iskolájának doktorandusza. Disszertáció címe: „Erdély-járás és segítőakciók a hetvenes-nyolcvanas években.” Doktori abszolutóriumát 2023 augusztusában szerezte meg.

2004-ben Erasmus-ösztöndíjjal tanult a franciaországi Marne-la-Vallée egyetemén nemzetközi kapcsolatok és történelem szakon. 2016 elején a washingtoni Center for Strategic and International Studies Transatlantic Media Fellow-ja, két és fél hónapig járta az Egyesült Államokat egy újságírói ösztöndíjjal. 2018-ban a párizsi École Nationale d’Administration felsőfokú posztgraduális európai tanulmányok ciklusát végezte el.

Újságírói pályáját a Reformátusok Lapjánál kezdte, dolgozott továbbá a Magyar Nemzetnél, az Utolsó Figyelmeztetés/Reakciónál. A kéthavonta jelentkező közéleti-kulturális folyóirat, a Kommentár felelős szerkesztője volt 2011 és 2018 között. 2005 és 2018 között a Heti Válasz újságírója, rovatvezető-helyettese, majd rovatvezetője. Magyar belpolitika mellett a határontúli magyar kisebbségekre és az Európai Unióra szakosodott. 2018 decemberében a Válasz Online társalapítója és azóta a lap újságírója.

Ezzel párhuzamosan 2018-tól a Károli Gáspár Református Egyetem munkatársa. Előbb az Egyház és Társadalom Intézeten belül vezette a Reformáció Öröksége Műhelyt, majd 2022-től a Károli Interdiszciplináris Akadémia Határtalanul – nemzet, kisebbség, diaszpóra képzési műhely munkáját irányítja.

Cikkek, tanulmányok és podcastok mellett interjúkönyvet készített Kallós Zoltán néprajzkutatóról. Emellett a Reformátusok és Trianon, illetve a „ti is élni fogtok.“ Pógyor István mártírhalála című dokumentumfilmek társforgatókönyvírója és -rendezője volt, Médiában végzett munkásságát 2010-ben Junior Príma-díjjal ismerték el.

 

 

Baranyi Tamás

Baranyi TamásDr. Baranyi Tamás 2010-ben szerzett diplomát az Eötvös Loránd Tudományegyetem történelem és amerikanisztika szakján. 2011-től a Terror Háza Múzeum történész munkatársaként dolgozott, majd 2012 és 2015 között az intézmény kutatási vezetőjeként.

2018-ban védte doktori disszertációját az ELTE Új- és Jelenkori Egyetemes Történelem Tanszékén, melynek témája a magyar külpolitikai mozgástér a hidegháború enyhülésének korszakában. 2013 és 2019 között ugyanezen a tanszéken külső oktatóként adott elő.

2015 és 2020 között az Antall József Tudásközpont kutatási vezetőjeként dolgozott. 2019 óta a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Nemzetközi Tanulmányok tanszékén egyetemi adjunktus. 2020 februárja óta a Külügyi és Külgazdasági Intézet stratégiai igazgatóhelyettese.

Kutatási területe az Egyesült Államok története, a hidegháború története, a külpolitikai stratégia, és a transzatlanti kapcsolatok. 2023-tól a Magyar Külügyi Intézet (MKI) stratégiai igazgatója. A Károli Interdiszciplináris Akadémia Európa helye a világban képzési műhelyének műhelyvezető-helyettese a szakkollégium megalapítása óta.

 

 

Erdős Kristóf

Erdős KristófDr. Erdős Kristóf 2009-ben szerzett kommunikáció–történelem szakos bölcsész és tanári diplomát a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Bölcsészettudományi Karán. A Stipendienstiftung der Republik Österreich (ÖAD) ösztöndíjával egy szemesztert tanult Ausztriában, a Salzburgi Egyetem történelem szakán. 2021-ben szerzett doktori fokozatot (Ph.D.) az ELTE Történelemtudományi Doktori Iskolájának Modernkori Magyarország programján, disszertációjának címe: Magyar menekültek Ausztriában (1945–1947).  Több tanulmánykötet társszerkesztője, első önálló kötetét a Dunántúli Református Egyházkerület adta ki 2018-ban „…nem lehetett megmenteni…”: Gulyás Lajos kivégzett református lelkipásztor kegyelmi ügye (1956–1957) címmel.

Az egyetem elvégzése után, 2009–2014 között a Sziklakórház Múzeumban dolgozott történész-muzeológusként. Kiemelt feladata volt az intézmény – a második világháború, majd az 1956-os forradalom idején aktívan működő kórház – történetének feltárása, melynek eredményei a múzeum kiállításain és tudományos publikációkban jelentek meg. 2023 októberében a Sziklakórházért végzett szakmai tevékenysége elismeréseként a „A Szikla” Múzeumi Közhasznú Alapítvány által adományozott Szikla Díjjal tüntették ki.

2014-től a Nemzeti Emlékezet Bizottságának (NEB) történész kutatója, 2022-től tudományos főmunkatársa. Tagja a NEB külügyi munkacsoportjának, az elmúlt évek több intézeti projektjének közreműködője (Perek56.hu adatbázis, Magyar gulág, Magyar hősök). Intézményközi együttműködések keretében megvalósult egyháztörténeti projektek tudományos titkára (2016–2017: Szovjet fogságba hurcolt reformátusok a Kárpát-medencében; 2017–2018: Protestáns közelmúltfeltárás 1945–1990).

2020 óta a Vallásgyakorlás mint kulturális ellenállás a kommunista diktatúra időszakában c. intézményközi projekt protestáns munkacsoportjának egyik koordinátora és kutatója. A Küzdelem a lelkekért. Egyházi ifjúsági közösségek a pártállami Magyarországon a hosszú hatvanas években (1958–1973) c. ismeretterjesztő kiállítás egyik kurátora. Kutatási területei: a 20. század második felének migráció-, társadalom-, és református egyháztörténete.

A KIDA Református Emlékezet, Tradíció, Önazonosság (RETRO) képzési műhely vezető mentortanára, a szakkollégium megalapítása óta.

 

 

Kanyó Ferenc

Kanyó FerencKanyó Ferenc 2011-ben szerzett történelem szakos bölcsész diplomát az Eötvös Lóránd Tudományegyetemen. Kutatási témája a középkori magyar történelemmel és a magyar őstörténettel kapcsolatos „alternatív” elméletek, a magyar középkor recepciója, a középkori Óbuda története.

2015 és 2017 között az MTA BTK Régészeti Intézetében dolgozott könyvtárosként, 2018-ban a Magyar Nemzeti Levéltár Országos Levéltárában honlapszerkesztő segédlevéltárosként. 2018-tól kezdve a Károli Gáspár Református Egyetemen a RefCOO Kutatóműhely tagjaként az egyetem és a református egyház rendezvényeinek szervezésébe segített be, többek között a Marslakók projektben. 2022-től erősíti a KIDA csapatát.

Szívügyének tekinti a történelem népszerűsítő bemutatását. 2014 és 2019 között a Pesti Bölcsész Akadémia történelem szekciójáért felelős titkára. 2008 és 2013 között állandó szerzője a Történelem mindenkinek blognak. 2015-től állandó szerzője az ujkor.hu történelmi portálnak. 2015-től állandó szerzője, 2018-től főszerkesztője a Napi Történelmi Forrás (ntf.hu) történelmi portálnak. Ugyanekkor a Napi Történelmi Forrás Egyesületének az elnöke, szerkesztője a könyvsorozatuk második kötetének, szerzőként valamennyi kötetbe publikált.

2013-tól rendszeres szerzője a Történelemtanárok Egylete által szerkesztett Tényleg?! című oldalnak. 2017-ben a 444, 2017-2018 során az Index felületein jelentek meg rendszeresen írásai. 2015 és 2019 között a My History Digest angol nyelvű történelmi magazin rendszeres szerzője. 2015 és 2021 között a Múlt-kor magazin rendszeres szerzője. 2019-től a hellomagyar.hu oldal rendszeres szerzője történelmi témákban. 2023-tól a BBC History magazinban is rendszeresen jelennek meg írásai. 2019 óta a Moly.hu Merítésének főszerkesztő-helyettese, 2023-ban társszerkesztésében jelent meg a Merítés szerzőitől származó Örökkék c. antológia.

 

 

Kovács Réka

Kovács RékaDr. Kovács Réka Eszter 2014-ben szerzett jogi diplomát a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Jog- és Államtudományi Karán. Gyakorlatát a Bárándy és Társai Ügyvédi Irodával együttműködő Kiss Attila Ügyvédi Irodában végezte, valamint közreműködött az Országos Kriminológiai Intézet által lefolytatott „Több ember sérelmére elkövetett emberölések vizsgálata” című kutatásban. Az egyetemi évei alatt részt vett a Pázmány Caritas létrehozásában, valamint a Gradus ad Facultatem érettségi előkészítő szervezetének megalakulásában, ahol alelnöki, frakció-vezetői, illetve oktatói tevékenységet is folytatott.

A diploma megszerzését követően a Jaczkovics Ügyvédi Irodában, majd a Karafiát Ügyvédi Irodában dolgozott ügyvédjelöltként, 2019 januárjától pedig ügyvédként folytatja tevékenységét családjog, ingatlanjog, munkajog, illetve gazdasági jog területén. Szakvizsgájáért a Budapesti Ügyvédi Kamara Nagy Judit díjjal tüntette ki.

2018. év óta tagja, majd 2022. év óta alelnöke a Business Women's Network Egyesületnek, mely egy értékalapú, tudásmegosztásra épülő női közösség, tevékenységének fókuszában nem csak a tagok fejlődése, hanem a társadalmi szerepvállalás is áll. E szerepvállalást az Egyesület keretein belül számos jótékonysági tevékenység megvalósításával, valamint a nők társadalmi helyzetének vizsgálatával foglalkozó szervezettel – így az Egyenlítő Alapítvánnyal, a Hungarian Business Leaders Forummal és a Magyar Vállalatvezetők Üzleti Közösségével – való együttműködéssel kívánja erősíteni. 2023. évben részt vett a Magyar Vállalatvezetők Üzleti Közössége Női Vezetői Klubjának mentorprogramjában is.

Fontos számára, hogy a jövő szakemberei – különösen a család- és gyermekvédelemmel összefüggésben – ne csak egyféle nézőpontból tekintsenek munkájukra, hanem tudják azt komplex módon, interdiszciplinárisan is szemlélni, így ügyvédi munkája mellett a Károli Gáspár Református Egyetemen működő Károli Interdiszciplináris Akadémia „Családvédelem – középpontban a gyermek (CSAK a gyermek)” képzési műhely műhelyvezető-helyettese.

 

 

Nádor Zsombor

Nádor ZsomborDr. Nádor Koppány Zsombor római katolikus teológus. A Pázmány Péter Katolikus Egyetem Hittudományi Karán végezte el a teológia osztatlan mesterszakot (témája: Kierkegaard Hegel- és egyházkritikája), illetve a licenciátust (témája: A keresztény hozzájárulás az európai integráció folyamatában), majd itt is doktorált fundamentális teológiából, 2020-ban. Doktori értekezésének címe: Új evangelizáció és kultúra. A keresztény üzenet létjogosultsága és dialógusképessége a posztmodern társadalomban. Az értekezés megírásakor témavezetője dr. Kránitz Mihály egyetemi tanár volt.

A dolgozat 2023 novemberében önálló monográfia formájában is megjelent a Ludovika Kiadó gondozásában. Dr. Nádor Koppány Zsombor ezen kívül számos tanulmány szerzője és cikk írója nagy közérdeklődésre számot tartó kutatási területén. Ez a terület és témái: a kereszténység szerepe Európa identitásában, a posztmodern nyugati civilizáció és a vallás kapcsolata, illetve az Egyház társadalmi tanításának közéleti aktualitása. Ökumenikus és interdiszciplináris szemlélettel, de a katolikus teológus kiindulópontjából vizsgálja a kortárs Európa és a kereszténység sokrétű, dinamikus és létkérdésként megjelenő problémakörét.

A Károli Gáspár Református Egyetem KIDA egyik műhelyvezető mentortanára (műhelye: Európa helye a világban) és az egyetem tudományos munkatársa, a Szent István Intézet vezető kutatója, valamint a Magyarországi Aquinói Szent Tamás Társaság tagja.

 

 

Tárnok Balázs

Tárnok BalázsDr. Tárnok Balázs felvidéki származású jogász. 2015-ben szerzett jogi diplomát a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Jog- és Államtudományi Karán. A PPKE Jog- és Államtudományi Doktori Iskolájának hallgatójaként 2020-ban szerzett doktori fokozatot (Ph.D.). Doktori kutatási témája az európai polgári kezdeményezés mint a nemzeti kisebbségek jog- és érdekérvényesítési eszköze.

Az elmúlt években a nemzeti kisebbségek védelme és érdekeinek érvényesítése, valamint az európai uniós szakpolitikák és döntéshozatal terén több intézményben szerzett tapasztalatot. 2014/15-ben dolgozott a Kisebbségi Jogvédő Intézetben. 2016-tól jogi tanácsadó a Dr. Sobor Ügyvédi Irodában, ahol a Székely Nemzeti Tanács európai polgári kezdeményezésének jogi képviseletét segítette. 2017-től a Rákóczi Szövetség jogi szakértője, feladata a Minority SafePack polgári kezdeményezés magyarországi aláírásgyűjtési kampányának szakmai koordinálása. 2018-tól a Miniszterelnökség Európai Uniós Kapcsolatokért felelős Államtitkárság Uniós Intézményi Kapcsolatokért felelős Főosztály munkatársa.

2019 júliusától a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Eötvös József Kutatóközpont Európa Stratégia Kutatóintézetének (EUSTRAT) tudományos segédmunkatársa, később tudományos munkatársa, majd 2023-tól az intézet megbízott intézetvezetője. 2021-ben a Hungary Foundation ösztöndíjas vendégkutatójaként tizenkét hónapot töltött az amerikai University of Notre Dame-en, a Kellogg Institute for International Studies intézetben. Kutatási témája az amerikai etnikai lobbi, a kisebbségi és emberi jogi érdekérvényesítés az Egyesült Államokban, különös tekintettel a határon túli magyarokat ért jogsérelmek bemutatására.

2018-től a Rákóczi Szövetség alelnöke. Az elmúlt években tanácsadóként segítette a felvidéki Magyar Közösség Pártja munkáját, 2019-ben a párt európai parlamenti képviselőjelöltje. 2022-ben a határon túli magyarokat ért jogsértéseket bemutató tudományos-közéleti munkásságáért a Kisebbségekért-Pro Minoritate Alapítvány által adományozott Lőrincz Csaba Díjjal tüntették ki. Mire elég egymillió aláírás? c. monográfiája 2023 februárjában jelent meg a Ludovika Egyetemi Kiadónál.

 

Vígh Noémi

Vígh NoémiVigh Noémi 2016-ban szerezte meg pszichológusi diplomáját a Károli Gáspár Református egyetemen, klinikai pszichológia szakirányon. 2015-től már a Szent Gellért Katolikus Általános Iskola és Gimnáziumban és az Esztergom-Budapesti Főegyházmegye több iskolájában dolgozott iskolapszichológusként. Az évek során a fenntartó együttműködésével létrehoztak egy szakmai szervezetet, ahol Noémi koordinátorként vezette a mára közel 20 főből álló pszichológusi munkacsoportot. Céljuk az iskolák ellátásának szakmai színvonalának biztosítása, annak érdekében, hogy lélektani és gyermekvédelmi kérdésekben együttműködés legyen a szakemberek és az intézmények között.

Az évek során a családterápiás képzés lépcsőit járja, 2023-ban abszolvált a BME Munka és Szervezet Szakpszichológus Szakképzésén. Élménypedagógiai és ökoterápiai képzéseken vett rész Európa több országában.

A Bátor Tábor keretei között nyolc éve foglalkozik krónikusan beteg gyerekek táboroztatásával. Az ENABLE antybullying oktatási program trénereként országszerte pedagógusokkal és gyermekvédelemben dolgozó szakemberekkel dolgozott. A Jézus Társasága -jezsuita renddel- együttműködésben önismereti és lelkiségi csoportok vezetésével foglalkozott hat éven át az Útkeresés Háza keretei között. Lelkivezetői tevékenységet mai napig végez a jezsuita renddel való együttműködésben.

2023 szeptembere óta a KIDA keretei között a Családvédelem – középpontban a gyermek (CSAK a gyermek) képzési műhelyt vezetik Dr. Kovács Réka kolléganőjével közösen, melynek fókuszában a felnövekvő társadalom jogi és lélektani védelme áll. Szemük előtt tartják, hogy a hallgatók olyan szakemberekké váljanak, akik ismerik a gyermekkor szükségleteit, a családok működésének esszenciális kérdéseit.

 

›› Vissza a KIDA főoldalára ››