Meghalt Makkai Ádám

Életének 85. évében január 18-án elhunyt Makkai Ádám kétszeres Kossuth-díjas költő, nyelvész, műfordító, a chicagoi University of Illinois nyugalmazott professzora, a Károli Gáspár Református Egyetem Díszpolgára.

 

Makkai Ádám 1935. december 16-án született Budapesten, édesapja, Makkai János országgyűlési képviselő, újságíró volt, édesanyja, Ignácz Rózsa pedig költő. Felsőfokú tanulmányait az ELTE magyar-francia szakán kezdte,  majd 1956-os forradalom leverése után – követve korábban disszidált apját – az Egyesült Államokba emigrált. Tanulmányait a Harvardon és a Yale-en folytatta, ahol kimagasló angol nyelvészeti munkássága mellett  műfordítói missziójával felbecsülhetetlenül sokat tett a magyar költészet és irodalom nemzetközi megismertetéséért.

 

1958 és 1960 között a hawaii, 1963-tól 1964-ig a Kuala Lumpur-i, 1965 és 1974 között pedig több amerikai egyetemen tanított. 1969-től 2004-ig az illinois-i egyetem rendkívüli professzora volt, de az 1985-1986-os tanévben Szingapúrban, majd 1988-tól 2002-ig a hongkongi Baptista Főiskolán tanított nyelvészetet.  

 

A híres erdélyi református  Makkai család leszármazottjaként maga is több éves presbiteri szolgálatot teljesített a chicagoi magyarok között.

 

1974-ben ő alapította meg az amerikai nyelvészszövetséget, amelynek ügyvezető elnöke is volt. A Forum Linguisticum folyóiratnak is alapítója, 1995-ben Chicagóban alapította meg az Atlantis-Centaur kiadót. Metafizikába hajló, ironikus verseket írt. Cantio Nocturna Peregrini Aviumque című műve a magyar állam támogatásával szerepelt az 1999-es frankfurti vásáron. Kultúrtörténeti jelentőségű műve az angol nyelvű, „A legszebb ezer vers költészetünk nyolc évszázadából” című ezeroldalas versantológia, melyet tankönyvnek is ajánlottak, mivel a költők rövid életrajza is megtalálható a versgyűjteményben.

 

A magyar költészetet világszerte népszerűsítő műfordítói munkásságáért és egyedülálló formavilágú költészetéért 2011-ben Kossuth-díjjal tüntették ki, 2016-ban pedig Kossuth Nagydíjat kapott. 2016-ban a Magyar Szent István Rend kitüntetésben részesült. "Úgy lett világpolgár, hogy közben féltőn óvta hűségét az anyanyelvhez" – méltatta akkor Áder János köztársasági elnök. 2019-ben a Magyar Művészeti Akadémia rendes tagjává választották.

 

Indexkép forrása: Czimbal Gyula/MTI

 

 

Szakirányú továbbképzések

Szakirányú továbbképzések

Közösségi Média

Közösségi média

Kultúra, közélet

Rádió

Károli Podcast

Károli Podcast

Károli Klub

Károli Podcast

Napi biztatás

Napi biztatás

 

Tudomány, kutatás

Tudomány, kutatás

Galéria

galéria, fotógép