Érdekes és izgalmas témákról hallhattunk az ötödik alkalommal megrendezett Sárközy Tamás Sportjogi Konferencián. Szóba került többek között a mesterséges intelligencia alkalmazása a sportban, a gyermek- és ifjúságvédelem, a kiskorúak snüsszfogyasztása és a MOB Kettőskarrier-programja is.
Múlt héten pénteken immár ötödik alkalommal adott otthont a Magyar Testnevelési és Sporttudományi Egyetem – két év óta a Károli Gáspár Református Egyetem és a Magyar Jogász Egylet társszervezésével – a Sárközy Tamás Sportjogi Konferenciának, megemlékezve a tanszékalapító rektori tanácsadó sportjogi munkásságáról.
A népszerű eseményen köszöntőt mondott többek között dr. Ökrös Csaba, a TF általános rektorhelyettese, prof. dr. Szuchy Róbert, a Károli Gáspár Református Egyetem oktatási rektorhelyettese, dr. Réti László, a Magyar Jogász Egylet főtitkára, valamint dr. Szabó Tünde országgyűlési képviselő, kormánybiztos is. Ökrös Csaba hangsúlyozta: Sárközy Tamás 2014 óta segítette a TF-et tanácsadóként, sokat köszönhet neki az egyetem, amelyen a Sportjogi csoportból kinőtt Sportjogi Tanszék alapító tagja volt. Réti László a méltán híres professzor töretlen, kérlelhetetlen hűségét emelte ki a tudomány területén, Szuchy Róbert örömét fejezte ki, hogy a konferencián olyan témákat boncolgathatnak, amelyek mind fontosak voltak Sárközy Tamásnak, míg Szabó Tünde aláhúzta: ez a konferencia a sportjog csúcstalálkozója, egyszersmind méltó megemlékezés.
„Nagy sikert aratott a konferencia, 145 főt számlált a hallgatóság, túlszárnyalva a tavalyi 120-as létszámot – mondta megkeresésünkre dr. Szekeres Diána, a TF Sportjogi Tanszékének vezetője, aki maga is tartott előadást a pénteki rendezvényen. – Ez kifejezetten sportjogi vetületű konferencia volt, s ismét kiderült, igenis van létjogosultsága ennek a területnek. Az eseményen részt vevők a sportjog különböző szegmenseit reprezentálták szakmai igényességgel, tudományos előadásokkal. Ez volt immár az ötödik szakmai konferenciánk, s a második, amely hivatalosan Sárközy professzor nevét viselte, ezzel is szeretnénk kifejezni tiszteletünket.”
Érdekes és izgalmas témákat kínált a pénteki rendezvény, például: a mesterséges intelligencia alkalmazása és jogi szabályozása a sportban; az emberi méltóság és a fair play-szemlélet érvényesülésének lehetőségeit, a kiskorúak védelmét; aggályokat a nemzetközi Sportdöntőbíróság körül; a játékvezető, mint közfeladatot ellátó személy státuszának kérdéseit; a magyar sport finanszírozásának rendszerét, különös tekintettel a közpénzügyi vonatkozásokra; a globális sport emberjogi aspektusait, a párizsi olimpiát az olimpiai mozgalom kihívásainak tükrében; praktikus kérdéseket a pályázástól a megrendezésig a nemzetközi sportesemények kapcsán; személyiségi jog megsértését (jó hírnév sérelme) a sportpályán; összeütközéseket a sport és az állami igazságszolgáltatás között; a Magyar Olimpiai Bizottság Kettőskarrier-programját mint komplex rendszert; valamint a kiskorúakra oly veszélyes snüsszfogyasztást.
„Arra ösztönözzük a magyar szakembereket – és az idei konferenciánk egyik célja is ez volt –, hogy bátran publikáljanak az évente négyszer megjelenő, Sportjog című folyóiratunkba, amelynek következő számában igyekszünk a pénteki rendezvény előadásait is visszaadni – tette hozzá Szekeres Diána. – Fontos tudnivaló továbbá, hogy a tavaly kapott könyvfelajánlás révén a TF könyvtárában megnyílt a dr. Verebics János által felajánlott könyveket tartalmazó közel 400 kötetes gyűjtemény és a Sárközy Tamás olvasósarok, ezzel is őrizve a sportjogi terület legendás professzorának emlékét.”
A konferencián egyetemünk képviseletében előadást tartott Szuchy Róbert oktatási rektorhelyettes, Bán Dániel, a Magánjogi Tudományok Intézetének egyetemi docense, valamint az Állam- és Jogtudományi Doktori Iskola két hallgatója, Székely Botond Márk és Mezey Attila.
Cikk forrása: tf.hu