Március 19-én Áder János korábbi köztársasági elnök életútjának eddigi legfontosabb mérföldköveit ismerhette meg közelebbről a Károli Szabadegyetem közönsége.
A Károlyi–Csekonics-palota báltermében az est házigazdája, Trócsányi László rektor kérdezte az elmúlt években elsősorban a klíma- és környezetvédelemmel foglalkozó volt államfőt. A pódiumbeszélgetés során a résztvevők megismerhették Áder János karrierútját a jogászi tanulmányoktól kezdve egészen a Kék Bolygó Alapítvány elnöki tisztségéig, számos személyes hangvételű történet kíséretében. A Magyar Országgyűlés alelnöki, majd elnöki feladatai után 2009-ban európai parlamenti képviselőként a környezetvédelmi, közegészségügyi és élelmiszerbiztonsági bizottság alelnökeként dolgozott, elmondása szerint – a közegészségügy kivételével – ezek a területek már akkoriban is nagyon érdekelték, s mint köztudott, későbbi pályafutásának is meghatározó része maradt a környezetvédelem. Az Európai Parlamentben töltött évek után Magyarország köztársasági elnökeként szolgálta hazáját, a pódiumbeszélgetés során pedig az elnöki feladatok közül a kegyelmezési ügyekről részletesebb beszélve, valós példákon keresztül felhívta a figyelmet arra, hogy ezekben az ügyekben elsősorban az emberi szempontok a mérvadók, hiszen minden ügy mögött egy-egy emberi sors, történet áll. Köztársasági elnökként a nemzet környezetvédőjeként is hivatkoztak rá, s a beszélgetés során őszintén beszélt a klímavédelmi konferenciák sikertelenségéről, illetve azokról a megoldási javaslatokról, amelyek egy-egy égető kérdést valóban előbbre vihetnének.
A teremtett világ védelmében tett intézkedések és felhívások fontosságán túl a szellemi környezetszennyezés is olyan univerzális probléma, melyre kellő figyelmet szükséges fordítani – hangsúlyozta a szakember, aki ezzel kapcsolatban ismertette tizenkét pontos felhívását. A nagy érdeklődés mellett zajlott rendezvényen a hallgatóság kérdései – például a fosszilis energiahordozók elhagyhatósága, a szén-dioxid-kereskedelem kérdései – is arra mutattak rá, hogy számos fontos téma még megoldásra vár a jövőben.
A beszélgetés visszanézhető az egyetem YouTube-csatornáján.