A 2024/2025. tanévtől az Új Nemzeti Kiválóság Program (ÚNKP) Egyetemi Kutatói Ösztöndíj Program (EKÖP) néven fut tovább. A névváltozás ellenére a program egyik központi eseménye továbbra is a tanév végi intézményi zárókonferencia, ahol a program ösztöndíjasai – az egyetem hallgatói, doktoranduszai, fiatal oktatói – bemutatják kutatásaikat és eredményeiket. A 2024/2025. évi EKÖP zárókonferenciát egyetemünkön 2025. május 21-én tartották.
A konferencia helyszíne a Károlyi–Csekonics-palota volt, amin az ösztöndíjasokon kívül, az ösztöndíjasok témavezetői és más érdeklődő hallgatók, oktatók vettek részt szép számmal. A rendezvényt Furkó Bálint Péter tudományos és innovációs rektorhelyettes és Pénzes Martin pályázati referens, az EKÖP intézményi koordinátora nyitották meg. Rektorhelyettes úr ismertette az EKÖP néhány eredményét. Korábban az ösztöndíjra 80-an jelentkeztek, a rendezvényen a sikeresen pályázó 36 ösztöndíjas munkájába, kutatásába tekinthettünk be. A tanév során EKÖP keretében 15 TDK dolgozat, és számos OTDK dobogós helyezés született, továbbá a május 21-i konferenciáig közel 40 konferenciaszereplés és 21 publikáció valósult meg, illetve van benyújtás alatt.
A rendezvény alatt három szekció futott párhuzamosan. A bölcsészettudományi és hittudományi szekciót Furkó Bálint Péter rektorhelyettes, a jogtudományi és társadalomtudományi szekciót Schlachta Boglárka Lilla egyetemi tanársegéd, a történettudományi szekciót Kozák-Kígyóssy Szabolcs László egyetemi adjunktus vezették.
A nap folyamán bemutatott 36 kutatási beszámoló – ahogy az a szekciók felosztásából is látszik – különböző tudományterületekről hangzottak el, a kutatói pálya különböző életszakaszaiból érkező előadóktól.
Az EKÖP néven először a 2024/2025. tanévben meghirdetett program célja a felsőoktatási intézmények oktatói és kutatói utánpótlásának biztosítása, és a legtehetségesebb hallgatók felsőoktatási tehetséggondozásba való bevonása.
A kutatás a Kulturális és Innovációs Minisztérium, Nemzeti Kutatási Fejlesztési és Innovációs Alapból nyújtott támogatásával, az Egyetemi Kutatói Ösztöndíj Program keretében valósult meg.