Május 22-én felavatták az egykori brit diplomata, George Stepney tiszteletére készített mellszobrot Sárospatakon, a Rákóczi Múzeum parkjában.
A Farkas Ferenc szobrászművész által készített emlékmű az európai diplomáciatörténet és kultúrtörténet egyik kiemelkedő alakja előtt tiszteleg, aki a Rákóczi-szabadságharc alatt mediátorként játszott fontos szerepet a császár és a fejedelem által delegált küldöttségek nagyszombati tárgyalásain.
George Stepney magyar vonatkozású diplomáciai tevékenységére Kurucz György professzor, egyetemünk Történettudományi Intézetének intézetvezető egyetemi tanára hívta fel a figyelmet a 2015. évi tanulmányában.
Magyar Levente, a Külgazdasági és Külügyminisztérium miniszterhelyettese a szoboravató ünnepségen mondott köszöntő beszédében kiemelte, hogy „ez egy olyan nép, (…) amely kulturális rokonság híján és állandó politikai, nemzetközi szövetségesi rendszer híján hozzá van szokva ahhoz, hogy maga kell, hogy megvívja a küzdelmeit. Viszont mindenki, aki a törekvéseinkben támogat bennünket és megért bennünket, az mindig is nagy elismerésre és megbecsülésre tarthatott számot a magyar nemzet részéről”. Hangsúlyozta, hogy „a magyarok sokat tudnának arról beszélni, hogy mennyire híján vannak azoknak az állandó szövetségeseknek, akik ilyen helyzetekben biztos támpontot nyújtottak volna. Nem sajnáltatjuk magunkat ezért, hanem egyszerűen csak ki kell mondani, hogy a magyarok – úgy, ahogy korábban, Rákóczi korában és azelőtt és azután és ma – alapvetően magukra számíthatnak, és mi ezzel a tudattal kell, hogy éljünk, ezzel a tudattal kell, hogy a külpolitikánkat alakítsuk, és ennek a tudatában kell szövetségeseket, barátokat keresnünk a nagyvilágban” – szögezte le.
Trócsányi László rektor kijelentette, hogy ez a vidék, Sárospatak, Hegyalja, Tokaj nemzetközileg is ismert volt a történelem folyamán, George Stepney-nek pedig jelentős szerepe volt a Rákóczi-szabadságharc alatt. Szavai szerint ezért indokolt a szoborállítás, aminek külügyi és muzeális jelentősége is van.
Őexc. Paul Fox budapesti brit nagykövet szintén George Stepney szerepét méltatta a két ország közös történelmében. Kifejtette, hogy a néhai diplomata erősen hitt a párbeszédben, a közvetítésben, szobra pedig nemcsak személyes szolgálatának, hanem a Magyarország és az Egyesült Királyság közötti szilárd kötelékeknek is erős jelképe lesz.
Fotó: Gombos Levente