Tanulmányi mobilitás

Pályázati feltételek hallgatók számára

A Makovecz program jelentkezésénél és elbírálásánál az Erasmus program szabályai az irányadók.

Az a hallgató pályázhat Makovecz tanulmányi ösztöndíjra, aki:

  • vállalja, hogy az ösztöndíj teljes ideje alatt aktív jogviszonyban marad a küldő intézménnyel,  diplomáját/oklevelét, illetve doktori fokozatát sem a hallgatói cserét megelőzően, sem az alatt még nem szerezte/szerzi meg
  • alap- vagy másoddiplomás, illetve doktori képzésben nappali tagozaton vesz részt a küldő intézményben,
  • a kiutazás megkezdéséig legalább 2 lezárt félévvel rendelkezik,
  • tanulmányainak összesített korrigált kreditindexe eléri a 3,00-t,
  • magyar állampolgár vagy Magyarországon érvényes letelepedési, illetve tartózkodási engedéllyel vagy menekült-státusszal rendelkezik,
  • a megpályázott ösztöndíj várható időtartamával együtt a hallgató nem lépi túl a képzési szintenként megengedett maximális 12 hónap mobilitási időtartamot,
  • eleget tesz a kar/tanszék által meghatározott egyedi Makovecz pályázati követelményeknek.
  • A megpályázható intézmények listája itt elérhető.
  • Az ösztöndíja nem pályázhatnak más nemzetközi egyezményen alapuló, vagy magyar állami, illetve közalapítványi ösztöndíjban, támogatásban részesülők.

 

Kiutazás megvalósulásának és teljesítésének feltételei:

  • A küldő intézmény Makovecz ösztöndíjra a hallgatót kiválasztja, illetve a fogadó intézmény megfelelő tanulmányi programot vagy szakmai gyakorlatot tud biztosítani neki;
  • A küldő és fogadó felsőoktatási intézmény között együttműködési megállapodás van.
  • A külföldi tanulmányok megkezdése előtt egy tartalmilag egyeztetett, írásbeli Tanulmányi Szerződés megkötése szükséges. A mobilitás alatt végzett tevékenységnek illeszkednie kell a hallgató képzési tervébe.
  • A tanulmányi időszak végén a külföldi fogadóintézménynek igazolást kell kiadnia az elvégzett tanulmányi programról és eredményekről.
  • A küldő intézmény kötelessége a tanulmányi szerződésben vállalt, teljesített és igazolt tevékenységek teljes elfogadása.

 

Általános tudnivalók

  • Sikeres küldő intézménybeli pályázatot követően a küldő intézmény nominálja az általa támogatott hallgatókat a fogadó egyetememre, aki eldönti, hogy tudja-e fogadni a hallgatót (előfordulhat, hogy sikeres a pályázat, de esetleg a fogadó intézmény nem tudja fogadni a hallgatót)
  • Az Makovecz ösztöndíj időtartama alatt a hallgató nappali tagozatos alap-, kiegészítő, posztgraduális vagy doktori részképzésben vehet részt, elkészítheti diplomamunkáját.
  • Egy hallgató képzési ciklusonként maximum 12 hónap erejéig részesülhet Makovecz mobilitási ösztöndíjban.
  • Az ösztöndíj időtartama függa bilaterális szerződésben megadott hónapkerettől, a kar/intézet/tanszék által meghatározott tervektől, a fogadó intézmény rendelkezésére álló támogatási kerettől, valamint a fogadó egyetem tanévbeosztásától.
  • A tanulmányút csak akkor sikeres,ha a hallgató a vállalt külföldi tanulmányait eredményesen végzi el (minimum 3 tantárgy teljesítése, összesen legalább 15 kredit értékben), külföldön megszerzett tanegységeit a küldő intézmény elfogadja, és a küldő szak/tanszék a hallgató itthoni tanulmányaiba beszámítja. Végzős hallgatók az utolsó tanulmányi félévük alatt nem élhetnek a külföldi tanulmányok lehetőségével, mert a kinti tárgyak beszámítása az abszolutórium megszerzése után nem megoldható. A korlátozás alól kivételt képez az a helyzet, amikor a végzős hallgató vállalja, hogy nem szerez abszolutóriumot, tanulmányaival legalább egy fél évet csúszik.
  • Amennyiben a hallgató a szerződésben kitűzöttnél kevesebb időt tölt a fogadó intézményben, vagy nem tudja igazolni az ott teljesített tanulmányait, akkor a fogadó intézmény a hallgatót az ösztöndíj részleges vagy akár teljes visszafizetésére kötelezheti. A pontos feltételekről a fogadó intézmény ad tájékoztatást.
  • A hallgató az ösztöndíj elnyerése után a fogadó intézménnyel szerződést köt,mely magában foglalja az ösztöndíj időtartamát és a támogatás összegét is. Az ösztöndíjas köteles az elvégzett kurzusokról szóló igazolás másolati példányát, a kint tartózkodás időtartamáról pedig az eredeti tanúsítványt hazatérése után a küldő intézménynek átadni. Az ösztöndíjas köteles hallgatói beszámolót készíteni, melyet a küldő intézmény részére az ösztöndíjas időszak lejártát követően 14 napon belül el kell juttatnia.
  • Az ösztöndíjak folyósítását, az ehhez kapcsolódó adminisztratív feladatokat a külhoni egyetem látja el. A külhoni fogadó egyetem személyenként szerződést köt az ösztöndíjasokkal és további, az ösztöndíjast segítő adminisztratív feladatokat (tájékoztatás az ösztöndíjast megillet ő jogosultságokról, kapcsolattartás az intézményekkel stb.) lát el.

 

Biztosítás:

Az EGT tagállamokban elfogadott Európai Egészségbiztosítási Kártya mellett használható biztosításról a fogadó intézmény ad tájékoztatást. Amennyiben szükség van rá, úgy azt a program állja.

 


A támogatás mértéke

  • A hallgatói ösztöndíj mértéke fogadó intézményenként változó összeg.
  • A hallgatók a külföldön töltött időszak folyamán is jogosultak az anyaintézményüknél kapott tanulmányi ösztöndíjra vagy egyéb hitel folyósítására.
  • Az ösztöndíj csupán kiegészítőtámogatást nyújt, nem fedezi a felmerülő teljes költségeket.

 

Pályázáskor benyújtandó dokumentumok:

1. aláírt és kitöltött jelentkezési űrlap, fényképpel ellátva
2. online jelentkezési lap kitöltése
3. magyar nyelvű önéletrajz (CV)
4. lezárt félévek Tanulmányi Osztály által hitelesített leckekönyv-kivonata
5. magyar nyelvű motivációs levél
8. oktatói ajánlás (opcionális)
9. tudományos eredményt és/vagy társadalmi tevékenységet igazoló dokumentumok (opcionális)

 

Pályázható egyetemek:

Babes-Bolyai Tudományegyetem, Kolozsvár, Románia (https://www.ubbcluj.ro/hu/)

Pályázható szakok: minden közös tudományterület, BA, MA PhD

Kolozsvári Protestáns Teológiai Intézet, Románia (http://www.proteo.cj.edu.ro/)

Pályázható szakok: Teológia szak – lelkész szakirány, BA, MA PhD

Partiumi Keresztény Egyetem, Nagyvárad, Románia (https://www.partium.ro/hu)

Pályázható szakok: minden közös tudományterület, BA, MA PhD

Újvidéki Egyetem, Magyar Tannyelvű Tanítóképző Kar, Szabadka, Szerbia (http://www.magister.uns.ac.rs/)

Pályázható szakok: minden közös tudományterület (tanító, óvodapedagógus BA, MA)

Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola, Beregszász, Ukrajna (http://kmf.uz.ua/hu/)

Pályázható szakok: minden közös tudományterület, BA, MA

 

 

Kérdéseivel keresse a kari Erasmus koordinátorokat, BTK esetében a Dékánhelyettesi Titkárság munkatársait vagy az Erasmus ügyintézőt.

Szakirányú továbbképzések

Szakirányú továbbképzések

Közösségi Média

Közösségi média

Kultúra, közélet

Rádió

Károli Podcast

Károli Podcast

Károli Klub

Károli Podcast

Napi biztatás

Napi biztatás

 

Tudomány, kutatás

Tudomány, kutatás

Galéria

galéria, fotógép