Ismerje meg új, kecskeméti képzési helyszínünk rövid történetét!

A Neumann János Egyetem Pedagógusképző Kara 2020. július 31. napján a Neumann János Egyetem szervezetéből kiválik és a Károli Gáspár Református Egyetem szervezetébe olvad be.

Az 1918-ban, a Kecskeméti Református Egyházközség által alapított kecskeméti „tanítóképző” és annak Kaszap utcai épülete így – a felsőoktatás átalakításának eredményeként – 72 év után kerül vissza az egyház tulajdonába.
 
A Kecskeméti Református Tanítónőképző-Intézet rövid története

Kecskeméten a felsőoktatást sokáig az 1830 óta működő református egyházkerületi főiskola, majd az ebből kinövő Jogakadémia jelentette. Egy református tanítóképző létesítését már régóta tervezte az egyház, mivel a Dunamelléki Református Egyházkerületben nem volt ilyen intézmény. Szükségességét jelezte, hogy az angolkisasszonyok által 1917-től működtetett tanítóképzőben a református növendékek voltak többségben. Az alapításhoz hozzájárult, hogy a reformáció 400 éves évfordulóját az egyház egy kulturális intézmény létrehozásával kívánta megünnepelni. A kecskeméti református egyháztanács végül 1918-ban hozta létre a tanítóképző intézetet, megnyitására október 31-én (a reformáció emléknapján) tartott nyilvános presbiteri díszülés keretében került sor.
 
A tanítás már szeptemberben megkezdődött, dacára az I. világháborút követő általános nehézségeknek, köztük több járványnak. 1919-ben, a tanácsköztársaság idején államosították a tanítóképzőt, de rövidesen visszakerült az egyházhoz. Az intézményt neves pedagógusok vezették: Pásthy Károly volt polgári iskolai igazgató, majd 1921-től egészen 1948-ig Öllős Sarolta, a zilahi óvónőképző korábbi igazgatója.

A tanítóképző kezdetben az Újkollégiumban működött. Saját épülete 1929-1930-ban épült Boskó Géza budapesti műépítész tervei szerint, gróf Klebelsberg Kunó vallás- és közoktatásügyi miniszter hathatós támogatásával. A Kaszap utcai épületegyüttest Horthy Miklós kormányzó avatta fel 1930. október 16-án (ekkor alkalmaztak először Kecskeméten elektromos hangerősítést). Az ünnepélyes átadáson a tanítóképző felvette a kormányzó nevét, de azt később ritkán használták. A hatalmas kerttel körülvett főépülethez árkádsorral csatlakoznak a pavilonszerű kisebb épületek. Itt helyezték el a Madas Károly ügyvéd végrendeletében alapított Madas Árvaházat és a református kisdedóvó intézetet is.

A II. világháború után az épületben szovjet katonai, majd városi kórház működött. 1945 szeptemberében a központi épület visszakerült az egyház használatába, a tanítás a katolikus tanítónőképzővel összevonva indult újra. A fiú- és leánygimnázium is itt kapott ideiglenes elhelyezést, az utóbbi egészen 1947-ig. A nehézségek ellenére az egyház fejlesztéseket tervezett. Az állami elképzelésekhez igazodva 1947-ben a tanítónőképzőt nevelőképző főiskolává kívánták átalakítani. 1948-ban a református tanítóképző intézetet és az árvaházat is államosították, noha az utóbbi nem tartozott egyik iskolához sem. 1958. szeptember 8-án itt kezdte meg működését a Felsőfokú Óvónőképző Intézet, a megszüntetett jogakadémia után Kecskemét sokáig egyetlen felsőoktatási intézménye. 1985-ben ebből alakult meg a Kecskeméti Tanítóképző Főiskola, amely a város felsőoktatási intézményeinek integrációja után 2000 óta a Kecskeméti Főiskola Tanítóképző Főiskolai Karaként, majd a Neumann János Egyetem Pedagógusképző Karaként működött, 2020. július 31-én pedig a Károli Gáspár Református Egyetem szervezetébe olvad be.


cikk forrása: hiros.hu

Szakirányú továbbképzések

Szakirányú továbbképzések

Közösségi Média

Közösségi média

Kultúra, közélet

Rádió

Károli Podcast

Károli Podcast

Károli Klub

Károli Podcast

Könyvtár

Könyvtár logó

Napi biztatás

Napi biztatás

 

Tudomány, kutatás

Tudomány, kutatás

Galéria

galéria, fotógép