Az új Ráday kollégium épületében jártak hallgatóink

A Károli Gáspár Református Egyetem munkavállalói és hallgatói, a leendő kollégisták a napokban bejárhatták az újonnan felépített Ráday kollégiumot, amelyet szeptembertől vehetnek birtokba. A három évvel ezelőtti tűzben súlyosan megsérült az épület nyolcvanas években készült vasszerkezete, ezért lebontották, majd új épületet emeltek a Hittudományi Kar hallgatóinak elszállásolására. A kollégium azonban több mint szálláshely: a teológiai oktatásban a közösségépítés meghatározó színtere. Az épületbejárásra a Parókia Portál is elkísérte a károlisokat, ahol Mátyás Evelyn és Seres László projektvezetők kalauzoltak őket.

A Ráday kollégium az új, Markusovszky tér felőli bejáraton keresztül vált megközelíthetővé, és mint megtudtuk, használatba vételét követően állandó, 0-24 órás portaszolgálattal és beléptetőrendszerrel működik. A látogatók számára beépített szekrények és ruhatár is rendelkezésre állnak majd. A földszinti, nyitott aulában pihenő, büfé és étterem kap helyet. A belső udvar valódi pihenőhellyé alakul, az autók az egy szinttel lejjebbi teremgarázsban parkolhatnak. Harminchárom gépkocsinak biztosítanak helyet, ebből tíz parkolóhely elektromosautó-töltőállomást is magában foglal.

Az új épületszárny három szintjén helyezkednek el a kollégiumi szobák. Majdani lakóik az első emeleten megtekinthettek egy teljesen berendezett, kétágyas mintaszobát, amelyben íróasztalok, hűtő és beépített szekrények is helyet kaptak. Minden szobához tartozik saját fürdőszoba és árnyékolható erkély.

A folyosókon tanulószobát, mosókonyhát és tágas teakonyhát is kialakítottak. Minden kollégista saját, zárható szekrényben tárolhatja konyhai eszközeit.

Az épületet automata tűzjelző és vízzel oltó rendszerrel látták el. Ha a rendszer tűzre utaló jeleket érzékel és nem kap ezzel ellenkező jelzést, a nyomás alatt lévő csövekből azonnal kitör az oltóvíz a közös helyiségekben és a szobákban is. A pincében található tömörraktárban az ott tárolt könyvállomány védelmére azonban gázzal oltó berendezést szereltek be.

Az épületet korszerű hűtés-fűtési rendszerrel látták el, a díszteremben és a konyhákban gépi szellőztetést biztosítanak. A nyári meleg ellen az árnyékolt erkélyek mellett reluxák és a perforált homlokzati lemez is védenek majd. Az épület energetikai ellátását napelemekkel is kiegészítették.

A kollégiumi szárnyban vendégszobák és tanári lakások is helyet kaptak. A legfelső szinten gépészeti helyiség, teakonyha és egy nagyobb, világos közösségi tér is található, amelyhez körben tágas, nyitott terasz tartozik. Fentről a Markusovszky térre és a Citadellára is nyílik kilátás. A Köztelek utcai épületszárnyba átnyúló tetőtérben kápolna, zeneterem, valamint a Hallgatói Önkormányzat irodái kaptak helyet. A teológiai kar befogadására alkalmas kápolna berendezéséhez úrasztala és mobil bútorzat tartozik majd.

E helyiségek mellett kap helyet a Török Pál Kari Könyvtár is, amely éjjel-nappal nyitva áll majd a kutatók és a vizsgákra készülő hallgatóság előtt. Szabó Erika könyvtárvezető elmondta: harmincötezer kötetből álló könyvtári állomány elhelyezését tervezik a világos, sokablakos térben, a korábbi padlás helyén.

A tantermek a Hittudományi Karnak korábban is helyet adó épületszárnyban kapnak helyet, a pincében pedig a diákok ismét használatba vehetik az edzőtermet. A szeptemberi átadásig hátravan még a burkolás, a gépészeti szerelvényezés, az álmennyezetek felhelyezése, a külső hőszigetelés, a homlokzatképzés és az árnyékolás – tudtuk meg.

A portál megkérdezte a teológusokat is, milyennek találják a Ráday Kollégium új épületét. Filotás Bálint lelkészhallgató elsőéves volt a 2019. január 23-ai tűzeset idején, most negyedéves hallgatóként vette szemügyre az új épületet. „Jó ide visszajönni. Lehet, hogy megváltozik az életterünk, de a Ráday kollégiumos életérzés mint egy régi ismerős tér vissza. Persze, nem attól lesz jó a közösség, ha az épület kifogástalan, de minden feltétel adott ahhoz, hogy belakjuk, kimerészkedjünk a szobáinkból és kialakítsuk a közös életünket” – fogalmazott

„Szükségünk van erre a sok közösségi térre, hiszen épp ennek a hiányától szenvedünk a teológia Csopaki utcai épületében épp úgy, mint abban a kollégiumban, ahol átmenetileg lakunk” – árulta el Benedek Ildikó Julianna. Az elsőéves lelkészhallgató szerint a diákok készen állnak a visszatérésre, a tűzeset okozta traumát pedig feldolgozták, biztonságban érzik magukat.

„Vegyes érzések kavarognak bennem. Közeleg a tűzeset évfordulója, és ez emlékeket ébreszt bennem, de nagyon örömteli is, hogy három évvel később itt vagyunk egy szinte kész új épületben” – fogalmazott érdeklődésünkre Lányi Gábor kollégiumigazgató. Szerinte a járvány mellett az is megterheli a teológiai oktatásban résztvevőket, hogy nincsen saját épületük. „Szép helyen zajlik az oktatás most is, szeretjük, de azért mégiscsak átmeneti helyzet ez. Az oktatók nélkülözik a tanszéki szobákat, ezért mi is nagyon várjuk, hogy hazaérkezzünk. A kollégiumi és a teológiai szárnyban is minden adott lesz ahhoz, hogy a lelki munka és a közösségépítés is újra lendületet vegyen.”

 

Cikk forrása: Jakus Ágnes / parokia.hu

Képek: Füle Tamás

 

Szakirányú továbbképzések

Szakirányú továbbképzések

Közösségi Média

Közösségi média

Kultúra, közélet

Rádió

Károli Podcast

Károli Podcast

Károli Klub

Károli Podcast

Könyvtár

Könyvtár logó

Napi biztatás

Napi biztatás

 

Tudomány, kutatás

Tudomány, kutatás

Galéria

galéria, fotógép