Protestáns Politikusportrék Tanulmányi verseny protestáns középiskolás tanulók számára

 

 Plusz intézményi pontszámok és protestáns hagyományok felelevenítése!

Meghosszabbított jelentkezési határidő: 2024. március 15.

Regisztrációs felület:
https://portal.kre.hu/junior-akademia/versenyek/regisztracio/protestans-politikusportrek/

Protesténs Politikusportrék verseny a károlin plakát - jelentkezési határidő: 2024. január 31.


1. A verseny alapítója és meghirdetője:
Károli Gáspár Református Egyetem

2. A verseny szervezője: A KRE Protestáns Politikatörténeti Kutatócsoportja és a Károli Junior Akadémia

3. A verseny tárgya, jellege
A verseny részvevőinek feladata, hogy egy-egy kiemelkedő protestáns történelmi személyiséget (politikusok, teológusok) megelevenítve előadják egy fiktív beszédét, valamint rövid előadás formájában mutassák be a beszéd elhangzásának körülményeit (előzmények, célok). A beszéd szövegét az írásbeli fordulóban előzetesen le kell adni, valamint szintén beadandó a beszédről és a szónokról szóló tanulmány. A szóbeli fordulóra csak azok a csapatok jutnak tovább, akik a legjobb írásbeli pályaműveket készítik el.

4. A verseny célja:
2024-ben életbe lép az új felsőoktatási felvételi rendszer, amely számos új lehetőséget kínál az intézményi pontszámok (többletpontok) megszerzésére, ezzel biztosítva a tehetséges diákok továbbtanulását a felsőoktatási intézményekben. Erre tekintettel a Károli Gáspár Református Egyetem tanulmányi versenyt hirdet a protestáns középiskolák tanulói számára, amely keretében lehetőséget kínál a felsőoktatási felvételihez kapcsolódóan plusz intézményi pontok megszerzéséhez.

A történelmi ismereteket, kutatási-szövegalkotási készséget és retorikai tehetséget egyaránt igénylő csapatverseny célja a közéletformáló, céljaikért saját korukban, a Biblia alapján ellenszélben is kiállást tanúsító, keresztyén személyiségek bemutatása egy tanulmány, valamint megszemélyesítésük egy fiktív beszédük előadása által. A Kárpát-medencei protestáns gimnáziumok tanulóiból álló két, legfeljebb három fős csapatokban a történelmi ismereteknek, a kutatói- és íráskészségnek, a retorikai képességeknek és a kreativitásnak egyaránt meg kell lenni. Ennek megfelelően egy vagy két felkészítő tanár közreműködése is lehetséges. Ugyanabból a középiskolából több csapat is jelentkezhet.

5. A verseny formája, fordulói, időpontjai, helyszínei

1. Forduló:
Az első, írásbeli forduló önálló témaválasztás szerint végzett saját kutatómunkán alapul. Beküldendő 2024. március 15-ig

  • a csapat választott neve, a tagok és a felkészítő tanárok nevei,
  • egy legfeljebb bruttó 60.000 leütés terjedelmű, tudományos igényű, szakirodalmi kutatáson alapuló tanulmány egy protestáns uralkodó, politikus, államférfi vagy közéletformáló hatású teológus személyéről, pályájának egy különösen hangsúlyos, a fiktív beszédhez kapcsolódó eseményét, fordulópontját, valamint protestáns hitvallását a középpontba állítva (a kiválasztott földrajzi megkötés nélkül, a reformációtól 1990-ig aktív személy lehet), valamint
  • egy 10 percnél nem hosszabban előadható fiktív (a valóságban el nem hangzott) beszéd szó szerinti leirata, amely a tanulmányban bemutatott történelmi helyzetben hangozhatott volna el (az adott személytől származó valóban elhangzott beszédelemeket bele lehet szőni, de az ilyen idézetek terjedelme nem haladhatja meg a leirat összes szavának 5%-át, ezt a szövegben dőlt kiemeléssel és hivatkozással is jelezni kell).

 

A pályaműveket az alábbi e-mail címre kérjük elküldeni:
Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.

A kiválasztott korszak, földrajzi megkötés nélkül a reformációtól 1990-ig terjedhet. A versenyben a zsűri szerepét betöltő Protestáns Politikatörténeti Kutatócsoport tagjai a tanulmányt az alábbi szempontok szerint értékelik és rangsorolják: témaválasztás, módszertan, következtetések megalapozottsága, szakirodalom feldolgozása, nyelvi-stilisztikai megformálás. A beszéd értékelésének szempontjai: hitelesség (személy- és korhűség), retorikai megformálás. A felelevenített korban használatos archaikus beszédmód használata nem elvárás.

2. Forduló:
A második, szóbeli fordulóra 2024. május 3-án kerül sor, melynek keretében a tanulmányokat bemutató prezentációk (legfeljebb 10 perc) és beszédek (legfeljebb 10 perc) bemutatására kerül sor, ide a legjobb írásbeli munkát beküldő csapatok kerülnek be. Határon túli csapatok utazási- és szállásköltségeikhez támogatást kaphatnak.

A beszéd előadása során díszlet- vagy jelmezelemeket lehet használni, ezek biztosítása a versenyzők feladata. A többi csapattag részt vehet „mellékszereplőként”, de a beszédet egy versenyzőnek kell elmondania, amihez jegyzetet használhat, de a felolvasás tilos. A csapatot a zsűri az előadás és beszéd elhangzása után azonnal, röviden értékeli.

6. A jelentkezés feltételei: a versenyen a Kárpát-medencei egyházi fenntartású középfokú köznevelési intézmény tanulói jogviszonnyal rendelkező diákjai vehetnek részt. (12. évfolyam)

 

7. A továbbjutás feltételei, a verseny díjazottjai, a versenyzők értesítésének módja: Az első fordulóból a legjobb pályaművek jutnak tovább. A versenyzőket emailben értesítjük.

8. A verseny díjazása
A szóbeli fordulót a zsűri tanácskozását követően azonnal a díjátadó követi. Az első helyezett csapat 150.000 forint, a második helyezett 100.000 forint, a harmadik helyezett 50.000 forint pénzjutalmat kap. A zsűri által kiválasztott tanulmányokat a Károli Gáspár Református Egyetem kiadványában publikálja.

9. A szervezők neve, címe, elérhetősége: Dr. Szabó Zsolt, egyetemi docens, a KRE Protestáns Politikatörténeti Kutatócsoport vezetője

10. Adatvédelem
A versenyen résztvevőknek adatvédelmi nyilatkozat kitöltése szükséges, mely az Egyetem honlapján érhető el: https://portal.kre.hu/junior-akademia/versenyek/regisztracio/Adatkezelesi_Tajekoztato_KJA_versenyek.pdf